Tęsknota za rodzicami

Co robić, gdy dziecko tęskni za rodzicem?

Jak wesprzeć dziecko, które tęskni i pomóc mu zwalczyć nie tylko tęsknotę, ale i lęk spowodowany chwilowym rozstaniem z mamą i tatą? Wiele zależy od wieku dziecka, etapu jego rozwoju oraz okresu, w którym pozostaje pod opieką innych osób, aniżeli rodziców. Mówić można przecież o tęsknocie dziecka podczas pierwszego wyjazdu na wakacyjne kolonie, ale również o lęku separacyjnym, który pojawia się nawet wtedy, kiedy mama wyjdzie na krótkie za zakupy. Dowiedz się więcej na temat dziecięcej tęsknoty, czytając ten tekst.

Co robić, gdy dziecko bardzo tęskni na wakacjach?

Pierwsze wakacje bez rodziców, to z całą pewnością ważne wydarzenie i to nie tylko dla dziecka, ale również dla całej rodziny. Poczucie niepewności, osamotnienie, konieczność radzenia sobie w różnych sytuacjach samodzielnie, to dla dziecka ogromne zmiany, z którymi maluch nie zawsze sobie świetnie radzi.

Jeśli odebrałaś telefon od córki, a w słuchawce słyszysz tylko szloch i błagania, żeby zabrać ją do domu, przede wszystkim nie wpadaj w panikę, a już na pewno nie obiecuj dziecku, że na pewno po nie przyjedziesz.

Jak zatem reagować, aby pierwsze wakacje poza domem nie wiązały się z traumą, ale finalnie były świetną rozrywką i miłym wspomnieniem?

  1. Dowiedz się, co się stało i dlaczego dziecko chce zakończyć wakacje. Być może po prostu tęskni, a sama tęsknota pojawia się tylko w wolnych chwilach albo przed zaśnięciem. To całkowicie normalne i najczęściej mija już po kilku dniach. Może jednak okazać się, że tęsknota wynika z braku poczucia bezpieczeństwa, złych warunków na wakacjach albo braku nawiązania relacji z rówieśnikami. Wtedy warto porozmawiać z organizatorami kolonii oraz wychowawcą,
  2. Rozmawiaj z dzieckiem. Ustalcie harmonogram takich rozmów i zawsze odbieraj telefon. Podczas rozmowy chętnie wysłuchuj opowiadań córki czy syna, doradzaj i wspieraj,
  3. Nigdy nie okazuj smutku. Nie mów dziecku, że tęsknisz, że nie możesz się doczekać, kiedy wróci. Raczej życz mu udanej zabawy i podnoś na duchu,
  4. Jeśli jest taka możliwość, szybko wyślij dziecku jego ulubioną maskotkę albo inny gadżet, który da mu większe poczucie bezpieczeństwa. Napisz list i dołącz do niego Wasze wspólne zdjęcie.

Zrób wszystko, aby tęsknota za domem została zagłuszona. Najlepiej, jeśli pierwsze próby dłuższego rozstania z rodzicami przeprowadzicie jeszcze przed wakacjami. Świetnie sprawdza się weekend u dziadków albo nocowanie u koleżanki. Aby uniknąć złego nastroju podczas wakacji bez rodziców, nigdy nie namawiaj dziecka na taki wyjazd, lepiej, żeby wykazało taką inicjatywę samodzielnie.

Jaki wiek jest odpowiedni?

Aby dziecko mogło uczestniczyć w koloniach, musi osiągnąć wiek szkolny, a więc mieć ukończone co najmniej 6 lat. Okazuje się jednak, że znaczenie mają nie tylko kwestie prawne i formalne, ale również te indywidualne, świadczące o emocjonalnym przygotowaniu i dojrzałości, żeby móc spędzić wakacje bez rodziców.

Nie zaleca się wyjazdów dziecka bez rodziców przed ukończeniem przez nie 4-go roku życia. Do tego czasu całkowicie normalnym zjawiskiem jest lęk separacyjny, który pojawia się w sytuacji rozłąki. Oczywiście, małe dziecko będzie mniej tęsknić, jeśli wyjazd jest krótki i towarzyszą mu dobrze znane osoby, na przykład dziadkowie lub starsze rodzeństwo.

Dziecko tęskni i chce wrócić do domu

Jeśli tęsknota nie mija i dziecko wciąż chce wrócić do domu, pozwól mu na to. Być może nie jest jeszcze gotowe na długą rozłąkę z rodzicami. Co istotne, nigdy nie wywołuj w nim wyrzutów sumienia z tego powodu, nie obarczaj winą, nie wypominaj. Dla dziecka wcześniejszy powrót z wakacji to ogromna porażka, potrzebuje więc teraz wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Nastepny artykuł

Ważne

Jak nagradzać i karać dziecko
System kar i nagród w wychowaniu dziecka budzi wiele wątpliwości wśród rodziców i jest pojęciem szeroko analizowanym także przez pedagogów i psychologów. Każdy opiekun

ZAINTERESUJE CIĘ

Warzywa zdecydowanie powinny zagościć w diecie malucha. Jednak często nie znajdują się one na szczycie listy ulubionych produktów. Dlaczego warto je jeść? Jak zachęcić
Gastrolog to specjalista, który zajmuje się schorzeniami układu trawiennego. Sprawdź, kiedy zapisać dziecko na wizytę konsultacyjną do tego medyka. Być może konieczna będzie realizacja