Stereotypy, jakie wiążą się z wychowaniem dziewczynek, są mocno krzywdzące. Wzorce zachowań, typowe dla „płci pięknej”, na całe szczęście, dzisiaj są coraz częściej obalane. Ale dlaczego wciąż, przed zaledwie kilkuletnimi dziewczynkami stawiamy wyzwanie, by były perfekcyjne? Co oznacza „bycie grzeczną”? Dlaczego Tosia, Ania i Karolinka wciąż ubierane są w różowe sukienki, a pod choinką znajdują tylko kolejne lalki?
Posłuszeństwo, oraz brak społecznego przyzwolenia na posiadanie własnego zdania przez dziewczynki, prowadzi do ogromnych problemów z akceptacją siebie. Skutkuje to kiepskim radzeniem sobie z problemami w życiu dorosłym. Jak temu zapobiec i nie powielać krzywdzących stereotypów podczas wychowywania dziecka?
Jak wychować pewnego siebie człowieka? Budowanie poczucia własnej wartości
„Nie dotykaj”, „Nie wchodź, bo spadniesz”, „Zaraz się pobrudzisz”, „To zabawa dla chłopców”, „Usiądź”, „Taka ładna a taka niegrzeczna”- wszystkie te wyrażenia stosowane są najczęściej nieświadomie, zgodnie z utartymi schematami i wzorcami. Dlaczego chłopiec może bawić się w błocie, a dziewczynce nie wypada mieć brudnej sukienki? Podążając za stereotypami, nie uda się budować poczucia własnej wartości, a ta jest niezbędna, aby kobieta mogła odnosić sukcesy w życiu dorosłym.
Jak wspierać dziecko i sprawić, aby dziewczynka zyskała pewność siebie? Przede wszystkim:
- okazuj akceptację dla jej wyborów i zachowań, nigdy nie krytykuj,
- mów o uczuciach i nazywaj je, pozwalaj je wyrażać,
- pozwalaj podejmować własne decyzje i szanuj je,
- doceniaj, gdy wykazuje się własną inicjatywą, nigdy nie „gaś” zapału,
- współpracuj, niech czuje, że ma w rodzicu kompana, który jej nie opuści,
- nie usuwaj jej przeszkód spod stóp, ale jednocześnie nigdy nie wymagaj od niej odpowiedzialności za sytuacje, tylko dlatego, że jest dziewczynką – toteż powinna być „mądrzejsza” lub „dojrzalsza” niż chłopcy – to wielki błąd,
Nie powtarzaj, że ma być grzeczna! Grzeczne dziewczynki nie radzą sobie z trudnościami
Dziewczynki są grzeczne, a chłopcy to łobuzy – to kolejny stereotyp, z którym należy walczyć. Zadaj sobie pytanie, co tak właściwie oznacza bycie grzecznym? Musisz zdać sobie sprawę, że wycofane dziewczynki, które nie mogą podejmować własnych decyzji ani zachowywać się zgodnie z własnymi potrzebami- w życiu dorosłym nie będą radzić sobie z najmniejszymi trudnościami.
Okazuje się, że często to właśnie miłe i pokorne dzieci znacznie gorzej funkcjonują w społeczeństwie. Brak im poczucia pewności i własnej wartości, boją się podejmować próby i wyzwania, akceptują warunki, chociaż te im nie odpowiadają. Co gorsza, nie walczą o siebie, brak im motywacji, rzadziej odnoszą sukcesy zawodowe.
Grzeczne dziewczynki niestety powielają schematy wychowawcze, a ich dzieci również tłumią emocje, są posłuszne, skromne, ciche i zawsze stosują się do zasad.
Pozwalaj jej popełniać błędy!
Dziecko, które nie będzie uczyć się na własnych błędach, w przyszłości będzie narażone na wiele trudnych sytuacji.
Takie osoby boją się wyzwań, obawiają się krytyki, nie są samodzielne, szukają wsparcia w rozwiązywaniu problemów. Nie potrafią podejmować decyzji i na każdym kroku trzeba je „prowadzić za rękę”. Jednocześnie, nie mówią o swoich uczuciach, a potrzeby innych są ważniejsze od ich własnych.
Czy taka kobieta może być szczęśliwa, jeśli nie jest w stanie podjąć walki o samorealizację? Wychowanie zgodnie ze stereotypami jest krzywdzące, a “widmo posłuszeństwa” i wszechobecne poczucie, że jest się „tą gorszą”, będzie niekorzystnie odbijać się nie tylko na życiu zawodowym, ale również prywatnym.
Powiedz jej, jak bardzo jest ważna
Jeśli nie liczysz się ze zdaniem własnego dziecka, natychmiast to zmień. Naprawdę chcesz, aby w przyszłości Twoja córka uważała się za mało ważną, nieciekawą, niemądrą? Już kilkulatek może czuć się zbędny i niechciany!
Pewna siebie dziewczynka powinna być słuchana, a jej zdanie brane pod uwagę. Tylko wtedy będzie samoświadoma swojej mądrości, a poczucie jej wartości wzrośnie.
Spraw, by sukces był w zasięgu jej ręki
Nie stawiaj zbyt wysokich poprzeczek, przez które dziecko zbyt szybko może się zniechęcić i stracić motywację do samodzielnych działań. Dawaj „wędkę”, zachęcaj, pomagaj, wspieraj i pozwól na samodzielne wybory. Twoja córka może Cię zaskoczyć! Większość dzieci, gdy otrzyma solidną dawkę wsparcia i zaufania, potrafi zmienić się nie do poznania. Przygotuj swoje dziecko na wypłynięcie na szerokie wody, to przecież Twoja rola!