Urlop macierzyński 2022

Urlop macierzyński w 2022 – jak się zmieni?

Urlop macierzyński jest obowiązkowym urlopem, który przysługuje każdej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę kobiecie, która urodziła dziecko. Pozwala on nie tylko zregenerować siły po porodzie, ale także sprawować opiekę nad narodzonym dzieckiem w tym pierwszym okresie jego życia. Obecnie wynosi on dokładnie 52 tygodnie, czyli rok.

Urlop macierzyński w Polsce 2022 – zmiany

Najpóźniej 2 sierpnia 2022 roku muszą zostać wdrożone zmiany, zgodnie z którymi nastąpi zwiększenie wartości urlopu macierzyńskiego do 70% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres wypłacania świadczenia.

Urlop macierzyński przysługuje każdej mamie, która odprowadza składki chorobowe (przez pracodawcę albo dobrowolnie). Co istotne, przysługuje niezależnie od tego, jak długo składki są płacone. Różnice widoczne są natomiast, biorąc pod uwagę wysokość zasiłku. Jeśli składka chorobowa płacona jest mniej niż rok, wysokość zasiłku wyliczana jest na podstawie średniej. Jeśli składka odprowadzana jest minimum rok, zasiłek macierzyński wynosi dokładnie tyle, ile wysokość miesięcznego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za urlop macierzyński – kto płaci?

Zasiłek macierzyński wypłacany jest raz w miesiącu. Jeśli kobieta jest zatrudniona w firmie, w której łącznie pracuje mniej niż 21 osób, wtedy wynagrodzenie za urlop macierzyński wypłaca bezpośrednio Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli firma zatrudnia więcej niż 21 osób, zasiłek wypłacany jest przez pracodawcę i to on następnie rozlicza się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej

Najpóźniej do 2 sierpnia wdrożone muszą zostać również zmiany, dzięki którym pracownicy zyskają kolejne przywileje. Jedną z dobrych informacji jest ta, która dotyczy zwiększenia liczby możliwych dni urlopowych w każdym roku kalendarzowym. Nowością jest zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej, zgodnie z którym pracownik może wziąć 2 dodatkowe dni wolnego. Co istotne, wniosek o taki urlop można złożyć nawet w dniu zwolnienia.

W jakich okolicznościach przysługują dodatkowe dni wolne z powodu siły wyższej? Z tej opcji mogą skorzystać między innymi rodzice, których dziecko nagle zachorowało. Oczywiście, należy podkreślić, że zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej przysługuje wszystkim pracownikom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, również osobom bezdzietnym.

Ochrona stosunku pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, pracownik, który pozostaje na urlopie rodzicielskim, nie może zostać zwolniony. Co ważne, jego ochrona stosunku pracy jest zapewniona od momentu, w którym tylko złoży wniosek o urlop rodzicielski. Zmiany, które mają zostać wdrożone najpóźniej do 2 go sierpnia 2022, zakładają jeszcze lepsze zabezpieczenie pracownika. Okazuje się, że zgodnie z nowelizacją, pracodawca nie może nawet przygotowywać się do zwolnienia pracownika, kiedy ten pozostaje na urlopie rodzicielskim.

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Znalezienie czasu dla siebie jako mama może wydawać się niemożliwe, ale odpowiednie podejście i organizacja mogą uczynić to osiągalnym. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone