Zmiany w kodeksie pracy 2022

Zmiany w kodeksie pracy w 2022 – jak wpłyną na życie rodzinne?

Częste zmiany w Kodeksie pracy przyczyniają się do konieczności modyfikacji w zakresie funkcjonowania w gospodarstwie domowym oraz w rodzinie. Sprawdź, na jakich zasadach można ubiegać się o zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, kiedy przysługuje urlop rodzicielski, kiedy możesz zatrudnić się na drugi etat oraz w jakich przypadkach możesz odmówić pracy w trybie nocnym. Okazuje się, że właśnie te aspekty najbardziej wpływają na codzienne życie rodzinne.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

Urlop od siły wyższej to nowość w Kodeksie pracy, która zostanie wprowadzona już w sierpniu 2022 roku. Na czym dokładnie polega, ile wolnego przysługuje pracownikowi i kto może z tej formy zwolnienia skorzystać? Okazuje się, że z takiej formy urlopu mogą skorzystać wszyscy zatrudnieni, którzy nagle muszą opuścić miejsce pracy, ponieważ ich obecność w innej lokalizacji z powodu działania siły wyższej jest obowiązkowa. Do takich sytuacji może dochodzić w przypadku choroby członka rodziny, wypadku czy niespodziewanej katastrofy. Wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej może trafić do pracodawcy z tym samym dniu, w którym ma się odbyć urlop.

Warto wiedzieć, że w roku kalendarzowym pracownikowi przysługują dwa pełne dni robocze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej albo w wymiarze godzinowym jest to 16 godzin pracy.

Urlop rodzicielski – zmiany 2022

Zmiany, jakie wejdą w życie najpóźniej do 2 sierpnia 2022 roku, obejmują także zakres korzystania z urlopu rodzicielskiego, który od teraz zostaje wydłużony. W przypadku urodzenia jednego dziecka urlop rodzicielski wyniesie 41 tygodni, natomiast w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie wyniesie 43 tygodnie.

Należy mieć na uwadze, że urlop rodzicielski nie jest tym samym, co urlop macierzyński. Z urlopu wychowawczego można skorzystać po urlopie macierzyńskim, dodatkowo. Przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka.

Przypomnijmy, że przed wprowadzonymi zmianami, urlop rodzicielski wynosił 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie, jeśli w trakcie jednego porodu urodziło się więcej niż jedno dziecko.

Zakaz zatrudnienia w porze nocnej, przerywanym czasie pracy i delegowania — zmiana

Nie można zatrudniać pracownika w porze nocnej, w ramach przerywanego czasu pracy, ani odsyłać w delegację, jeśli zatrudniony wychowuje dziecko poniżej 8 go roku życia. Właśnie takie zasady będą obowiązywać od sierpnia 2022 roku. Dotychczas, takie same warunki zatrudnienia obowiązywały dla pracowników, których dziecko nie ukończyło jeszcze 4 go roku życia.

Taki sam zakaz wciąż obowiązuje również w przypadku kobiet ciężarnych.

Prawo do jednoczesnego zatrudnienia u innego pracodawcy

Pracownik ma prawo do zatrudnienia na dwa pełne etaty u różnych pracodawców albo korzystać z dwóch umów o pracę u tego samego pracodawcy i w tym zakresie nie nastąpią żadne zmiany. Najpóźniej od 2 go sierpnia zatrudniający nie będzie mógł natomiast zabronić pracownikowi podejmowania pracy w innej firmie. Wyjątkiem jest oczywiście praca u konkurencji, kiedy pracownik podpisał umowę lojalnościową.

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Chrzest Twojego dziecka zbliża się wielkimi krokami? To najwyższy czas, by dopiąć na ostatni guzik wszystkie kwestie organizacyjne. Jeśli po uroczystości kościelnej planujesz przyjęcie
Autyzm to zaburzenie rozwoju, które może manifestować się już we wczesnym dzieciństwie. Choć diagnoza stawiana jest zazwyczaj po ukończeniu 2–3 roku życia, istnieją pewne