Narodziny dziecka to bez wątpienia jedna z najważniejszych chwil w życiu całej rodziny. Należy jednak pamiętać, że w chwilach pełnych euforii nie można zapomnieć o sprawach organizacyjnych i formalnościach, jakie wiążą się z przyjściem na świat potomka. Tych jest całkiem sporo, a w ich realizację bardzo często musi być zaangażowana zarówno mama, jak i tata dziecka. Poniżej przedstawione zostały procedury, którymi trzeba się zająć tu po wyjściu ze szpitala z noworodkiem.
Uznanie ojcostwa
O uznanie ojcostwa można się ubiegać jeszcze przed narodzinami dziecka, jednak najczęściej odbywa się to już po urodzeniu, kiedy w Urzędzie Stanu Cywilnego zgłasza się ten fakt. Uznanie ojcostwa jest szczególnie potrzebne wtedy, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem. W USC musi stawić się matka dziecka oraz ojciec, ponieważ dokument wymaga podpisów obojga rodziców.
Rejestracja dziecka w USC – do 21 dni od porodu
Zgłoszenie narodzin dziecka jest obowiązkiem, a rodzice muszą go spełnić najpóźniej do 21 dni od momentu porodu. Dzisiaj rejestracja dziecka w USC może odbywać się online, co jest ogromną wygodą dla świeżo upieczonych rodziców.
Cały proces można zrealizować poprzez tzw. „Profil Zaufany” jednego z rodziców. Należy pamiętać, aby we wniosku podać IMIĘ dziecka i mieć na względzie to, że urzędnik może odmówić nadania dziecku imienia, które będzie niezgodne z polskim prawem.
Akt urodzenia dziecka
Akt urodzenia dziecka można załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego albo drogą internetową. Urzędnik USC przygotuje specjalny protokół, który należy potwierdzić i podpisać. Jednocześnie dziecko zostanie automatycznie zameldowane pod adresem meldunku matki, chyba że rodzice mają w tym zakresie inną potrzebę. Akt urodzenia dziecka oznacza jego rejestrację, w tym momencie dziecku przydzielany jest również indywidualny numer PESEL.
Numer PESEL dla maluszka
Numer PESEL dziecka nadawany jest automatycznie z chwilą wystawiania aktu urodzenia. Rodzice mogą odebrać indywidualny numer około 3 tygodnie po wystawieniu aktu urodzenia. Jeśli będą odbierać go osobiście, muszą mieć ze sobą akty urodzenia albo książeczkę zdrowia dziecka. PESEL może zostać także wystawiony elektronicznie.
Becikowe i zgłoszenie do ubezpieczyciela
Becikowe, czyli świadczenie finansowe na rzecz dziecka w wysokości 1000 złotych mogą otrzymać rodzice lub prawni opiekunowie dziecka, jeżeli dochód na jednego członka rodziny w danym gospodarstwie domowym nie przekracza 1922 złotych, a matka dziecka była pod opieką lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży. Wniosek o Becikowe należy złożyć nie później niż do 12 miesiąca życia dziecka.
W przypadku noworodka rodzice mają 7 dni na dopisanie go do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS. Jest ono bezpłatne i nieograniczone. Zgłoszenie może nastąpić za pośrednictwem pracodawcy jednego z rodziców, w Urzędzie Pracy albo bezpośrednio w ZUS.
Wniosek o 500 plus
Rodzice mają trzy miesiące od czasu narodzin dziecka na złożenie wniosku o świadczenie 500 plus. W zależności od terminu zgłoszenia, świadczenie zostanie wyrównane, uwzględniając datę narodzin.
Wniosek o urlop macierzyński – do 21 dni od porodu
Przepisy prawa nie regulują obowiązku zgłaszania wniosku o urlop macierzyński, jest on dobrowolny. Rodzic powinien złożyć go do pracodawcy do 21 dni od terminu porodu. Urlop macierzyński może być liczony maksymalnie od daty narodzin dziecka.