Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne dla dziecka – jakie wybrać?

Zabawki dla najmłodszych już dawno przestały pełnić jedynie funkcję rozrywki. Dzisiaj wiadomo, że te najlepsze wpływają również na rozwój najmłodszych. Sprawdź, czym są zabawki sensoryczne, jakimi korzyściami się charakteryzują i jak je wybierać, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby maluchów.

Rodzaje zabawek dla najmłodszych

Producenci oferują dzisiaj szeroki wybór zabawek dla dzieci, niestety nie wszystkie nadają się do użytkowania dla najmłodszych. Wciąż największą popularnością cieszą się zabawki elektroniczne, które grają i świecą milionem barw, natomiast nie pobudzają dzieci do działania, przez co szybko się nudzą i zostają odrzucane w kąt. To samo dotyczy słynnych pluszaków, chociaż miłe w dotyku i przydają się jako przytulanki pomocne w zasypianiu, to niestety nie wpływają na wszechstronny rozwój.

Najlepszym wyborem są zabawki edukacyjne, które rozwijają i usprawniają umiejętności dziecka w szerokim zakresie. Szczególnie wyróżniają się zabawki sensoryczne, idealne nawet od pierwszego dnia życia dziecka. Już od dawna wiadomo, że to właśnie nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne wpływają zarówno na rozwój fizyczny, jak i umysłowy dziecka. Działają na wszystkie zmysły, czyli wzrok, dotyk, słuch, węch, a nawet smak. Są całkowicie bezpieczne dla najmłodszych, przy czym, aby mogły być wykorzystywane prawidłowo i dawały wymierne efekty, należy dobierać je, uwzględniając wiek dziecka i jego indywidualny etap rozwoju. Zabawki sensoryczne mają najczęściej prostą budowę, za to pobudzają wyobraźnię i kreatywność, a ich zastosowanie wymusza aktywność maluchów. To zabawki wielokolorowe, wykonane z różnych materiałów, o różnych kształtach, fakturze, zapachu, smaku czy konsystencji. Należy wybierać te od renomowanych producentów, którzy tworzą zabawki atestowane, z niezbędnymi certyfikatami jakości.

Zabawki sensoryczne rozwijające wzrok

Nie ma wątpliwości, że dobra zabawka sensoryczna pozwala dziecku poznawać świat zmysłami. Jednymi z tych najbardziej popularnych, które sprawdzają się już od urodzenia, są zabawki w kontrastowych kolorach, które rozwijają wzrok. Szczególną uwagę warto zwrócić na miękkie kostki do zabawy, które wykonane zostały z materiału w kolorze białym, czarnym oraz czerwonym. Właśnie te barwy rozróżnia noworodek. Przyda się również karuzela nad łóżeczko w tych samych odcieniach, a w późniejszym etapie rozwoju projektor, który na ścianie czy suficie może wyświetlać kolorowe wzory i kształty.

Zabawki rozwijające motorykę małą

Kostki edukacyjne, sortery, drewniane klocki, ale również plastelina, modelina, ciastolina, piasek kinetyczny albo wszelkie zabawki kreatywne typu „zrób to sam”. Wszystkie dostarczają nie tylko ogrom radości, ale wpływają też na usprawnienie tzw. motoryki małej, czyli sprawności dłoni. Dla najmłodszych świetnie sprawdzają się również grzechotki o różnej fakturze, tzw. metkowce, szeleszczące, miękkie książeczki, profesjonalne kostki sensoryczne czy piłki z wypustkami. Starszaki uwielbiają natomiast tablice sensoryczne, puzzle, rozmaite układanki. Zasada jest prosta, należy wybierać zabawki, które za pomocą dotyku pozwalają odkrywać świat i usprawniać motorykę dłoni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek sensorycznych?

Oprócz najwyższej jakości zabawek sensorycznych dziecku należy dostarczać takie, które są dopasowane do etapu jego rozwoju. Rodzice bardzo często kupują zabawki „na wyrost”, chcąc wpływać na jeszcze szybsze zdobywanie kolejnych umiejętności przez dziecko. Efekt jest jednak odwrotny, ponieważ nieumiejętność zabawy szybko zniechęca. Co więcej, każda zabawka powinna być dopasowana nie tylko do potrzeb najmłodszych, ale również ich zainteresowań. Dzięki temu stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Nadzór kuratora sądowego nad nieletnim to forma wsparcia i resocjalizacji, mająca na celu pomoc młodym ludziom w powrocie na właściwą drogę. Jego celem jest
Zdrowie psychiczne dzieci jest tematem, który zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród rodziców, nauczycieli i specjalistów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, zaburzenia psychiczne nie dotyczą wyłącznie dorosłych