Sport na nadmiar energii

Jaki sport rozładuje nadmiar energii dziecka?

Nadmierną energię dziecka z powodzeniem można wykorzystać w pożyteczny sposób. Okazuje się, że świetnym narzędziem jest aktywność sportowa, która nie tylko zmęczy pociechę, ale ma również korzystny wpływ na rozwój, stan zdrowia i codzienne funkcjonowanie dziecka. Jaką dyscyplinę sportu wybrać, aby maluch mógł rozładować nadmiar energii? Przede wszystkim taką, która sprawi przyjemność, a aktywność nie będzie dla dziecka karą czy przymusem.

Ruch wspólnie z dzieckiem

Czasem niezwykle trudno jest namówić najmłodszych do realizacji aktywności sportowej. Owszem, maluch szaleje na placu zabaw, biega po podwórku i wykonuje mnóstwo zadań fizycznych, ale niekoniecznie może chcieć skupić swoją uwagę akurat na konkretnym sporcie.

Dobrym rozwiązaniem jest dawanie przykładu. Namów dziecko, aby sport uprawiało razem z Tobą. Jazda na rolkach, wycieczka rowerowa za miasto, jogging w parku, gra w piłkę nożną, wspólne wyjście na basen, to tylko niektóre propozycje na ruch razem z najmłodszym członkiem rodziny.

Warto wiedzieć, że uprawianie sportu razem z dzieckiem da nie tylko pozytywny rezultat w zakresie rozładowania jego nadmiernej energii. Czas spędzony wspólnie będzie owocować w lepsze relacje z maluchem.

Co potrafi twoje dziecko?

Najlepiej, aby dziecko uprawiało sport, który rzeczywiście sprawia mu radość. Nie irytuj się, jeśli po kilku pierwszych zajęciach karate syn zrezygnuje z takiej aktywności. Poszukajcie wspólnie kolejnych wrażeń sportowych.

Podpowiedz dziecku, weź pod uwagę jego preferencje i możliwości. Jeśli córka chętnie tańczy, strzałem w dziesiątkę mogą okazać się zajęcia taneczne. Syn uwielbia się wspinać? Doskonałe będą lekcje na ściance wspinaczkowej. Uwzględniaj aktywności, które robi na co dzień, ale nie do końca w dobrym technicznie stylu. Akrobacje na podwórkowym trzepaku nie są zbyt bezpieczne, znacznie lepiej zapisać dziecko na zajęcia z akrobatyki artystycznej.

Korzyści z zabaw na świeżym powietrzu

Aktywność sportową na świeżym powietrzu można bez problemu realizować przez cały rok. Latem doskonałym pomysłem może być pływanie w jeziorze, wiosną sprawdzi się maraton rowerem, a zimą wszelakie sporty zimowe, jak narty czy jazda na łyżwach.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że sport to zdrowie. Czas jednak przedstawić jego zalety, o których tak tłumnie mówią medycy. Co daje sport uprawiany na świeżym powietrzu? Przede wszystkim:

  • dostarcza organizmowi większe dawki tlenu,
  • wzmacnia odporność organizmu,
  • wspiera pracę serca,
  • wspiera pracę układu oddechowego, w tym wydolność oddechową,
  • usprawnia metabolizm, dzięki czemu zwalcza nadwagę,
  • poprawia kondycję,
  • wzmacnia mięśnie.

Pamiętaj tylko, że dziecko, które wykazuje nadmierną energię, musi mieć również czas na odpoczynek i wyciszenie. Nie narzucaj mu zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Treningi nie powinny być prowadzone przed pójściem spać. Wielu rodziców popełnia ten błąd, chcąc, aby maluch wymęczył się przed snem, dzięki czemu ma szybciej zasnąć. Tak naprawdę efekt może być wręcz odwrotny, a nadmierne zmęczenie prowadzi do bezsenności.

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Organizacja zawodów sportowych w szkole to doskonały sposób na promowanie zdrowego stylu życia, integrację uczniów oraz rozwijanie ducha rywalizacji i współpracy. Poniżej przedstawiamy kompleksowy