Gry planszowe dla najmłodszych – co wybrać?

Umiejętność obserwacji, obieranie sprawdzonych strategii, koncentracja uwagi, nauka metodą prób i błędów, zdrowa rywalizacja, to tylko niektóre z aspektów, jakie może rozwijać dziecko, grając w wybraną planszówkę. Nie da się również ukryć, że dobra gra planszowa to także doskonały sposób na rozrywkę i spędzanie wolnego czasu wraz z rówieśnikami czy w gronie rodziny. Poznaj te najlepsze planszówki, w które można grać godzinami.

Co brać pod uwagę przy wyborze planszówki?

Dobra gra planszowa powinna być przede wszystkim dobrana do wieku i etapu rozwoju dziecka. Zbyt trudna będzie zwyczajnie niezrozumiała, a za łatwa może się szybko znudzić. Producenci gier planszowych oferują ich ogromny wybór, zgodnie z poziomem trudności czy motywem przewodnim. Sprawdź, jakie planszówki wybierać dla dwulatków, a jakie sprawdzą się dla starszaków. Na każdym opakowaniu gry musi być zawarta wyraźna informacja o dopuszczalnym wieku gracza oraz minimalnej ilości uczestników rozgrywki.

Gry planszowe dla 2-latków

W przypadku tych najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą się gry bez użycia kostki oraz małych czy ostrych elementów, które maluch mógłby połknąć albo się nimi skaleczyć. Świetnym wyborem są wszelkie układanki, których istotą jest dopasowywanie pasujących do siebie elementów, proste puzzle czy słynne memo. Wszystkie planszówki tego rodzaju są edukacyjne, wpływają na koncentrację uwagi i procesy pamięci, niektóre usprawniają również tzw. małą motorykę.

Jeśli chcesz wręczyć dziecku grę z kostką, niech będzie ona duża, wykonana z bezpiecznego materiału, a zamiast oczek w konkretnej ilości na każdej ze ścianek niech znajdują się raczej rysunki czy symbole, które maluch będzie zapamiętywał.

Topowe planszówki dla starszaków

Gry planszowe mogą być doskonałym narzędziem do nauki liczenia czy myślenia strategicznego. Przygodę z grami planszowymi warto rozpocząć od tych najprostszych w swojej formie, jak Chińczyk czy Jaś i Małgosia albo Grzybobranie. Niektóre wymagają nie tylko przemieszczania się pionków po polach od startu do mety. Oprócz wyścigu dodatkową atrakcją są rozmaite zadania do wykonania, jakie po ustawieniu pionka na danym polu musi wykonać konkretny gracz.

Dobre planszówki, które nigdy nie wychodzą z mody, to Labirynt czy Monopoly w różnych odsłonach. Wszystkie dostarczają mnóstwo emocji, ale również wpływają na rozwój dzieci. Aby zachęcić do grania w planszówki, można wybierać te, które nawiązują do kultowych bajek, gier komputerowych czy filmów. Dzisiaj niezwykłą popularnością cieszą się planszówki Minecraft i Harry Potter. W większość z nich można grać całymi rodzinami, a do wciągającej zabawy dołączają również dorośli.

Musisz wiedzieć, że gra planszowa jest zawsze lepszym rozwiązaniem na spędzanie wolnego czasu dziecka, aniżeli gry przed ekranem komputera czy na smartfonie. Warto inwestować właśnie w tego rodzaju rozrywkę, która nie tylko bawi, ale także uczy. Niektóre ćwiczą logiczne myślenie, inne rozwijają kreatywność, uczą cierpliwości i usprawniają procesy planowania. Taka aktywność w grupie wzmacnia też relacje społeczne i chociaż w każdej planszówce zawarta jest spora dawka rywalizacji, to nauka przegrywania i sprawiedliwego odnoszenia sukcesów również jest wartościowa.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Rozmowa z dziećmi o zmianach klimatycznych może wydawać się trudnym zadaniem. Jako rodzice, mamy obowiązek przygotować nasze dzieci do przyszłości, która w dużym stopniu