Z uprowadzeniem rodzicielskim mamy do czynienia w sytuacji, gdy jeden z rodziców przetrzymuje dziecko lub wywozi je, uniemożliwiając mu kontakt z drugim rodzicem.

Temat uprowadzeń rodzicielskich nie należy do zagadnień łatwych, zarówno dla rodziców jak i sądów. Często sposób działania jest różny w zależności od sądu zajmującego się problemem. A i przecież problem problemowi nie jest równy. Dlatego temat uprowadzeń rodzicielskich podzielimy na trzy części, które przybliżą temat, który szczególnie przed wakacjami zyskuje na aktualności.

W pierwszej części opiszemy, czym są uprowadzenia rodzicielskie. W drugiej omówimy sytuację uprowadzeń rodzicielskich na terenie kraju, a w trzeciej poruszymy temat uprowadzeń za granice kraju i podsumujemy całość. Gotowi?

Czym jest uprowadzenie rodzicielskie?

Do uprowadzeń rodzicielskich najczęściej dochodzi w sytuacji realizacji kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem. Dziecko nie wraca w określonym terminie, a rodzic sprawujący codzienną pieczę nie może skontaktować się, ani z dzieckiem, ani z drugim rodzicem. Zdarza się również, że to rodzic który sprawuje codzienną pieczę nad wspólną pociechą, decyduje się wraz z dzieckiem „zniknąć”. W obu przypadkach możemy mówić o uprowadzeniu rodzicielskim.

Jak się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć?

Wydaje się to być niemożliwe, chociaż teoretycznie „zabezpiecza” nas prawo. Dlaczego teoretycznie i dlaczego w cudzysłowie nie muszę tłumaczyć tym z Was, którzy toczyli boje przed sądem opiekuńczym. Rodzicom zawsze mówię, że żadne prawo nie zabezpieczy ich tak jak troska o dobre relacje z drugim rodzicem, mimo iż bywa to niesamowicie trudne. Jeżeli te stosunki są choćby w dostatecznym stopniu poprawne, szansa na uprowadzenie rodzicielskie jest o wiele mniejsza. Wiem, że nie zawsze jest to możliwe. Z reguły jest bowiem tak, że skoro strony muszą już spotkać się przed sądem, a rodzice zasiadają do lektury artykułów takich jak ten – porozumienie i dobre relacje nie są możliwe.

Skąd wiadomo, czy rodzic zabierający dziecko na weekend nie postanowi wyprowadzić się nagle do Hiszpanii? Czy brak wydania dowodu osobistego stanowi realną przeszkodę w podróżowaniu z dzieckiem po UE? Czy tak wiele trzeba, aby nagle rozpocząć nowe życie w południowych Włoszech? Na pewno potrafisz sobie odpowiedzieć na te pytania. A tym samym na pytanie, czy da się zabezpieczyć dziecko przed uprowadzeniem rodzicielskim.

>> Dowiedz się co możesz zrobić, gdy dziecko zostanie uprowadzone na terenie Polski.

 

Adwokat Kamil Durdziński
specjalizuje się w prawie rodzinnym,
spadkowym, cywilnym i karnym.
Praktykuje na terenie województwa śląskiego,
ale wyjątkowo występuje przed sądami na terenie całego kraju.
Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej
lub profilu Facebook.