„W grudniu dostaniecie państwo informację o zmianie w ustawie o systemie oświaty, która będzie polegała na tym, że siedmiolatki to jest ten moment obowiązkowy dla dziecka, jeśli chodzi o pójście do szkoły. Dajemy wolność rodzicom.”

– zapowiedziała Minister edukacji Anna Zalewska na konferencji z udziałem małżeństwa Elbanowskich, którzy zabiegali o podwyższenie wieku obowiązku szkolnego. Sam projekt ustawy ma się pojawić w ciągu 10 dni. Będzie to projekt poselski.

W odpowiedzi na pytanie, jakie będą możliwości dla rodziców chcących decydować o momencie posłania dzieci do szkoły, Zalewska zapowiadała dwa warianty. Jeden z nich ma pozostawiać rodzicom pełną swobodę, w drugim (w przypadku dzieci urodzonych po 1 września), konieczna będzie opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

edukacja-domowaSpełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą

Na edukację domową można przejść w dowolnym momencie podczas roku szkolnego na każdym etapie edukacyjnym (od przedszkola po liceum).

 

nauka-w-szkole-w-wieku-pieciu-latNauka w szkole w wieku pięciu lat to zdecydowanie za wcześnie

Zbyt wczesne rozpoczęcie formalnej edukacji szkolnej przez małe dzieci nie jest dla nich dobre i niesie ze sobą poważne problemy w przyszłości.