Ustalenie ojcostwa dziecka staje się czasem naglącym pragnieniem, zwłaszcza podczas spraw o alimenty czy w trakcie rozwodu. Temida na wokandzie widzi takie rzeczy, że nam, przeciętnym ludziom trudno się do nich ustosunkować. Nieważne jednak, jakie motywy przyświecają chęci udowodnienia sobie kwestii ojcostwa, ważne, że dziś badanie DNA to bardzo prosta sprawa.

 

Zanim podejmie się jednak tak radykalne kroki, jak ustalanie ojcostwa, trzeba się zastanowić. Bo mówi się, że prawdziwy ojciec to ten, który kocha, ten który się opiekuje i dba, a nie ten fizyczny. Czy prawda naprawdę uzdrawia relacje z matką czy dzieckiem? Czy pogorszy kontakt z dzieckiem? A może bezpowrotnie zniszczy zaufanie matki dziecka do ojca, który, kierując się chorobliwą zazdrością, będzie próbował w ten sposób dowieść wierności partnerki?  Trudno wyrokować, to straszne rozterki, których nie należy życzyć nikomu.

 

Ustalenie kwestii ojcostwa za pomocą badań DNA

 

W przypadku spraw rozwodowych czy alimentacji ustalenie spornej kwestii ojcostwa staje się niezwykle ważna. Zdesperowani ojcowie często za wszelką cenę chcą się upewnić, czy dziecko jest na pewno ich, wszak mówi się, że “tylko matka jest pewna”. Zresztą, motywy postępowania są różne, jednak najskuteczniejszą, znaną metodą jest badanie DNA. Niegdyś bardzo drogie i skomplikowane, dziś proste i, chociaż nie tanie, to jednak możliwe do sfinansowania przez większość średnio zarabiających ludzi.

Materiał do badań pobiera się dziś bardzo prosto, a najlepiej, aby pochodził zarówno od matki, jak i ojca dziecka, co jednak nie zawsze jest możliwe. Testy DNA są na tyle skuteczne, że mogą z pewnością równą niemal stuprocentowej (99,99%) potwierdzić domniemane ojcostwo, lub wykluczyć je w stu procentach. Jest to wynik, który spokojnie wystarczy do wyjaśnienia spornej kwestii i uspokojenia zaniepokojonego ojca.

 

Pobranie materiału do badań DNA jest dziś proste i bezbolesne

 

Aczkolwiek do badań pobiera się niezwykle prosto, to samo badanie jest procesem bardzo zaawansowanych technologicznie i dosyć skomplikowanym, wymagającym specjalistycznego wyposażenia laboratorium. Niegdyś materiał do badań genetycznych pobrano z krwi, dzisiaj wystarczy pobrany wymaz z wewnętrznej części policzka. Najważniejsze, aby w materiale znalazły się komórki zawierające jądra. Pozsykuje się je właśnie z nabłonka (wewnętrzna część policzka), naskórka oraz krwi.

Nie trzeba również na pobranie materiału nigdzie jechać. W dobie internetu zamawia się do domu zestaw testowy, zawierający również dokładną instrukcję. Dlatego pobranie materiału do badania jest całkowicie bezbolesne, możliwe do wykonania nawet przez osobę niedoświadczoną.Bez problemu można pobrać materiał do przeprowadzenia badań nawet od niemowlaka.Wysyła się go do laboratorium, a potem… potem następują długie dwa tygodnie oczekiwania na wynik badania.

 

Etapy, na które składa się proces badania DNA

 

Procedury stosowane w laboratoriach wykluczają wszelkie pomyłki. Sam proces badania DNA składa się z kilku etapów, czyli:

  • izolowania materiału z komórek zawierających jądra
  • namnażania pozyskanego materiału
  • kopiowanie markerów DNA do liczby umożliwiającej uwidocznienie profilu genetycznego badanej osoby
  • sekwencjonowanie DNA czyli niekodujących fragmentów materiału
  • analizowanie otrzymanego obrazy pod kątem ilości potworzeń określonych nukleotydów w próbkach

Wyniki analizy to właśnie wynik badania DNA, dzięki któremu możesz dowieść lub zaprzeczyć swojego ojcostwa.

Koszt badania to kwestia od 900 do 1500 złotych. Kiedyś badanie kosztowało kilka tysięcy. Wykonywano je najczęściej na zlecenie organów procesowych. Sam fakt ustalenia ojcostwa był ustalany przed obliczem sądu. Dziś sprawa jest bardzo uproszczona i zdecydowanie tańsza. Trzeba również pamiętać, że badania DNA mogą pomóc w ustaleniu stopnia pokrewieństwa dalszych członków rodziny, czyli, choćby dziadków, co umożliwia ustalenie ojcostwa bez fizycznego udziału ojca.

Nauka i technologia stoi zatem na straży prawdy i zawsze po stronie prawdy. Czasem tylko człowiek się zastanawia, czy prawda jest najlepsza dla dziecka?
Jak myślisz? Czekamy na Twoją opinię w komentarzu lub w naszej skrzynce mailowej: kontakt@singleparents.pl

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowali detektywi z Pro-Tom w Warszawie. Pro-Tom posiada biuro w Warszawie ale świadczy usługi detektywistyczne na terenie całego kraju.