Chcesz wymieniać walutę taniej niż w tradycyjnym kantorze lub banku? Taką możliwość zapewniają ci społecznościowe giełdy wymiany walut. Zawieranie transakcji za ich pośrednictwem pozwala oszczędzić nawet około 8%. Dowiedz się zatem na jakich zasadach opiera się działanie tego typu serwisów, dlaczego warto z nich korzystać oraz w jakim stopniu jest to bezpieczne.


Czym są internetowe serwisy wymiany walut?

Mamy w tym przypadku do czynienia z platformami elektronicznymi, skupiającymi w jednym miejscu tysiące zarejestrowanych użytkowników. Mogą oni błyskawicznie wymieniać waluty po atrakcyjnych kursach. Są one korzystniejsze w porównaniu do oferty banków i kantorów, z uwagi na brak spreadu, czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży a zakupu tej samej waluty. Banki i stacjonarne kantory zarabiają właśnie na spreadzie. Rozbieżność pomiędzy kursami kształtuje się zwykle na poziomie kilku-kilkunastu procent. Uczestnicy społecznościowej giełdy wymiany walut płacą natomiast jedynie symboliczną prowizję dla serwisu, a kursy ustalają sami. W przypadku największego obecnie i najstarszego w Polsce serwisu o nazwie Walutomat, wynosi ona nie więcej niż 0,2% wartości wymiany. Z tej formy wymiany waluty na platformie Walutomat korzysta już ponad 260 000 osób.

Jak korzystać ze społecznościowych platform walutowych?

Aby rozpocząć wymianę waluty w sieci należy się zarejestrować i podać dane osobowe, które są wymagane ze względów bezpieczeństwa. Po zalogowaniu się do systemu, otrzymasz automatycznie propozycję kursu – na podstawie najkorzystniejszych w danej chwili ofert innych użytkowników. Możesz również samodzielnie określić kurs, a wtedy transakcja zostanie zawarta w momencie pojawienia się komplementarnej oferty.

Po sfinalizowaniu operacji wymiany, przychodzi czas na wypłatę pieniędzy na swój rachunek walutowy (obca waluta) lub złotówkowy (kiedy zamieniłeś obcą walutę na PLN-y). Możesz też pieniądze pozostawić w swoim wirtualnym portfelu w serwisie i z niego realizować kolejne wymiany. W serwisie Walutomat nie poniesiesz jakiejkolwiek dodatkowej opłaty związanej z realizacją przelewu, jeżeli tylko posiadasz konto w jednym z największych banków w Polsce. Masz poza tym możliwość zrealizowania przelewu zagranicznego bezpośrednio ze swojego wirtualnego portfela. Opcja ta pozwoli ci wydać znacznie mniej w porównaniu do niektórych prowizji naliczanych przez banki.

Bezpieczeństwo internetowej wymiany walut

Odczuwasz wątpliwości odnośnie tego, czy zawieranie transakcji wymiany walut w internecie jest bezpieczne? Weź zatem pod uwagę to, że najpopularniejsze platformy walutowe online są w identyczny sposób zabezpieczone jak systemy bankowości internetowej. Korzystają z certyfikatu SSL, stanowiącego najlepszą ochronę przed atakami cyberprzestępców. Nie musisz się zatem obawiać, że twoje dane trafią w niepowołane ręce. Protokół SSL zdołasz rozpoznać na podstawie symbolu zielonej kłódki oraz przedrostka „https”, poprzedzającego nazwę domeny. W przypadku serwisu Walutomat, adres strony przyjmuje formę https://www.walutomat.pl/.

Podsumowanie

Korzystanie z serwisów społecznościowej wymiany walut jest zatem pod wieloma względami korzystniejsze w porównaniu do oferty stacjonarnych kantorów oraz banków. Oszczędzasz dzięki temu zarówno swoje pieniądze, jak i cenny czas. Poza tym zyskujesz gwarancję bezpieczeństwa swoich pieniędzy.