Samotna mama to sformułowanie, którego nie lubię. Uważam, że określenie to ma charakter pejoratywny, a pod tym hasłem kryje się postać sfrustrowanej, zmęczonej i nieszczęśliwej kobiety. Oczywiście mama, która sama wychowuje dziecko (dokładnie tak samo jak ta, która ma w domu tatę swojej pociechy) ma prawo do złości, zmęczenia czy zwykłego, ludzkiego smutku. Nie oznacza to jednak, że każda z nich zawsze czuje się nieszczęśliwa, wprost przeciwnie.


W dzisiejszych czasach coraz częściej do czynienia mamy z kobietami, które wychodzą przeciw stereotypom. Samodzielne mamy są wśród nas i warto o nich mówić głośno.

Kim jest samodzielna mama?

To kobieta, która doskonale sobie radzi z podziałem obowiązków. Jest aktywna zawodowo i często zarabia więcej niż średnia krajowa, prowadząc przy tym własną firmę. Do tego każdego dnia zajmuje się swoimi dziećmi najlepiej jak potrafi, znajdując czas na zabawę, wspólne obrabianie lekcji czy rozmowę. W domu ma względy porządek, ale nie przeszkadza jej, że na podłodze jest odrobina kurzu. Co jeszcze można powiedzieć o samodzielnej mamie? Na pewno to, że lubi swoje życie. Ma pasje, przyjaciół, bierze udział w życiu towarzyskim i kulturowym. A dzieci? Zawsze są najważniejsze, napędzają ją do działania, ale jednocześnie sprawiają, że czuje moc i siłę, by kolejnego dnia iść przez świat z podniesioną głową i uśmiechem.

Jak być samodzielną mamą?

Wychowujesz sama dziecko i czujesz się stłamszona przez otoczenie i ciążące na twojej osobie osady oraz stereotypy? Czas powiedzieć sobie STOP i zacząć cieszyć się wspaniałym życiem jakie wiedziesz. Masz cudowne dzieci, cel w życiu oraz pasję i to jest najważniejsze. Nieważne są pieniądze czy pozycja społeczna – dobrze, że czujesz się szczęśliwa ze samą sobą i każdego dnia działasz dla siebie i dzieciaków. Co zrobić, by czuć się spełnioną, samodzielną mamą?

Wiara w siebie i kilka innych ważnych rzeczy

Najważniejsze, to uwierz w siebie. Doskonale sobie radzisz i nic nie stoi na przeszkodzie żebyś poczuła się dobrze. Uśmiech, radość z życia i energia to nic złego, dlatego już teraz poćwicz w lustrze: wyprostuj się, uśmiechnij i powiedz sobie, że jesteś wspaniała. Zrobione? No to pora na kolejne kroki: znajdź coś co lubisz robić i pielęgnuj swoje zainteresowania, bez względu na to czym chcesz się zajmować. Najważniejsze, że robisz to o kochasz, bo właśnie to daje moc do działania. Spraw sobie raz na jakiś czas wyjątkowy prezent, dzięki któremu poczujesz się zrelaksowana. Kawa w mieście, masaż albo ładne ubranie sprawią, że poczujesz się dużo lepiej. Zadbaj o swoje zdrowie – dieta, aktywność fizyczna oraz sen potrafią zdziałać cuda z samopoczuciem. No i na końcu chyba najważniejsze – pamiętaj jesteś najlepszą mamą na świecie. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.