Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko było bezpieczne i miało zapewnione idealne warunki do zdrowego rozwoju. Zła jakość powietrza w Polsce sprawiła, że w ramach ochrony najmłodszych wiele domów zostało wyposażonych w oczyszczacze powietrza. Według matek i ojców takie urządzenia powinny znajdować się również w przedszkolach, gdzie dzieci spędzają znaczną część dnia, wdychając wraz z tlenem groźne zanieczyszczenia.

 

Czy oczyszczacz powietrza w przedszkolu jest potrzebny?

W grudniu ubiegłego roku Rada m.st. Warszawy podjęła decyzję o wyposażeniu w oczyszczacze powietrza wszystkich przedszkoli usytuowanych na terenie stolicy. Wpłynęły na to m.in. informacje zgromadzone przez Greenpeace i Fundację 13, z których wynika, że żadna z tutejszych placówek nie leży na terenie spełniającym normy WHO w zakresie jakości powietrza. Warto zaznaczyć, że Warszawa nie znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, co oznacza, że w wielu innych miejscowościach dzieci są jeszcze bardziej narażone na problemy zdrowotne wynikające z ekspozycji na smog.

Chorobotwórcze działanie pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń oraz związek pomiędzy stanem powietrza a rozwojem psychofizycznym dzieci zostały potwierdzone przez naukowców z różnych krajów. Przeprowadzone przez nich badania dowodzą, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko m.in. zachorowania na zapalenie płuc i oskrzeli, opóźnienia rozwoju procesów poznawczych, a nawet wystąpienia chorób nowotworowych. Nie ma zatem żadnych wątpliwości co do tego, że oczyszczacze powietrza powinny stanowić obowiązkowy element wyposażenia każdego przedszkola i żłobka. Tę opinię podzielają nie tylko mieszkańcy Warszawy, lecz także rodzice z innych miast, dlatego temat oczyszczaczy powietrza w przedszkolach poruszany jest w całym kraju, a zwłaszcza w Małopolsce i na Śląsku, czyli regionach, gdzie jakość powietrza jest szczególnie zła.

W jaki sposób należy wybierać oczyszczacze do przedszkoli?

Bezpieczeństwo najmłodszych uzależnione jest nie tylko od samej obecności oczyszczacza, ale i od stopnia dopasowania urządzenia do warunków panujących w przedszkolu. Poszukiwania idealnego sprzętu najlepiej rozpocząć od lektury artykułu “Wybieramy oczyszczacz powietrza do przedszkola. Idealny to…”. Możemy dowiedzieć się z niego, że na rynku nie ma urządzeń zaprojektowanych specjalnie dla placówek opiekuńczo-wychowawczych. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją oczyszczacze, które sprawdzą się w przedszkolu albo żłobku. Niestety, wybór sprzętu nie zawsze poprzedzony jest rzetelną analizą potrzeb placówki i porównaniem dostępnych urządzeń pod kątem zgodności z nimi. Warto przejrzeć oczyszczacze na ranking-oczyszczaczy.pl, gdyż część z przedstawionych tutaj modeli wyróżnia się wysokim współczynnikiem CADR, a odpowiednia wydajność to jedna z najważniejszych cech, jakie musi spełniać przedszkolny oczyszczacz. Dobry sprzęt powinien mieć korzystny stosunek ceny do możliwości, a jednocześnie być tani w eksploatacji i cichy. Jednak jeszcze większe znaczenie ma rodzaj posiadanych filtrów, ponieważ to właśnie od nich uzależniona jest efektywność urządzenia w walce ze smogiem. Najlepsze rezultaty zapewniają urządzenia z filtrami węglowymi i HEPA, dlatego to właśnie one są najczęściej wybierane zarówno do przedszkoli, jak i do domów.

Decyzja o zakupie oczyszczaczy powietrza zazwyczaj jest zasługą aktywności rodziców. Mieszkańcy miejscowości, w których placówki opiekuńczo-wychowawcze są pozbawione takich urządzeń, powinni zatem połączyć siły i wspólnie zawalczyć o bezpieczeństwo swoich dzieci. Jeżeli decyzja o zakupie oczyszczacza została już podjęta, to warto zaangażować się w wybór właściwego sprzętu, aby mieć pewność, że wykorzystywane w przedszkolu urządzenie będzie zapewniało dzieciom jak najlepszą ochronę.