Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad powstaniem Krajowego Rejestru Zadłużonych. Rejestr wskaże w specjalnym spisie także „rejestr alimenciarzy”, wobec których toczy się egzekucja i którzy zalegają ze spłatą ponad pół roku.

 

Krajowy Rejestr Zadłużonych będzie dostępny online i dostęp do niego będzie miał każdy, kto o taki dostęp wystąpi. Skorzystają z niego np. pracodawcy podczas weryfikowania czy osoba, którą chcą zatrudnić, wywiązuje się ze  swoich zobowiązań.

Ministerstwo ma w planach umieszczenie w Rejestrze jak największej liczby rodziców, którzy unikają zobowiązań wobec dzieci. Planuje również uregulować kwestie kontaktów z dziećmi po rozwodzie.

 

„W ciągu kilku tygodni Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawi projekt zmian w prawie rodzinnym” – poinformował Michał Woś. – „I tu tak samo jak przy alimentach trzeba powiedzieć, że każde dziecko, oprócz prawa do utrzymania, ma też prawo do widzenia ze swoim rodzicem” – podkreślił wiceminister.

 

Projekt jest na etapie uzgadniania i poszukiwania optymalnych rozwiązań. W planach jest m.in. odpowiedzialność karna rodziców, którzy utrudniają kontakt dziecka z drugim rodzicem oraz szereg rozwiązań, które mają na celu całościowo zadbać o dobro dziecka, którego rodzice żyją oddzielnie.