Inteligencja emocjonalna u dziecka

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka?

Zdolność do samokontroli, umiejętność odczuwania empatii, czy wysoka samoocena często nie są dobrze rozwinięte u dorosłych, a tym bardziej problem z nimi może mieć dziecko. Czy można wpływać na wzmacnianie inteligencji emocjonalnej u najmłodszych? Jak umiejętnie to robić? Wskazówki znajdziesz poniżej.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Aby móc zrozumieć meandry ludzkich zachowań, należy przede wszystkim poznać mechanizmy działania inteligencji emocjonalnej, która warunkuje wszelkie reakcje i samoświadomość każdego z nas. Upraszczając, inteligencja emocjonalna jest zdolnością rozpoznawania i prawidłowego nazywania własnych emocji oraz uczuć. Ale nie tylko! Inteligencję emocjonalną rozpatruje się również w zakresie możliwości rozpoznawania ich u innych osób. Właśnie dlatego prawidłowo funkcjonujący człowiek, może budować prawidłowe relacje z otoczeniem, oraz wzmacniać społeczne więzy. Na każdym etapie rozwoju dziecka można skutecznie wpływać na jego inteligencję emocjonalną, a tym samym wspierać jego rozumowanie świata.

Kiedy kształtuje się inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna zazwyczaj kształtowana jest w okresie przedszkolnym. To właśnie wtedy dziecko zaczyna mieć wzmożony kontakt z rówieśnikami i musi nauczyć się funkcjonowania w warunkach poza domem.

Ogromne wyzwanie ciąży na rodzicach, ale też na nauczycielach, ponieważ to właśnie dorośli mają za zadanie zapoznać najmłodszych z wartościami, którymi będą kierować się podczas podejmowania wszelkich decyzji w późniejszych etapach życia.

Inteligencja emocjonalna ma znaczenie dla poczucia własnej wartości jednostki, ale również rozwijania własnych zdolności intelektualnych, od których zależy sprawna komunikacja z innymi ludźmi.

Jakie cechy osobowości świadczą o wysoko rozwiniętej dojrzałości emocjonalnej?

Rozwój inteligencji emocjonalnej jest zawsze kwestią indywidualną, natomiast udaje się wyróżnić cechy osobowości, które świadczą o wysokiej dojrzałości nawet w przypadku dzieci.

Osoby, u których inteligencja emocjonalna jest wysoko rozwinięta, są bacznymi obserwatorami otaczającego świata. Potrafią rozpoznać własne emocje i głośno o nich mówić, oraz we właściwy sposób je wyrażać. Wykazują również umiejętność rozpoznawania emocji u innych. Dzięki temu są w stanie wpływać na własne zachowanie i relacje społeczne oraz modyfikować je w zależności od indywidualnych potrzeb. Ma to ogromne znaczenie, chociażby w aspekcie rozwiązywania problemów, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, zawiązywania przyjaźni i ich utrzymywania.

Świadomość emocjonalna buduje charakter i pozwala wyrażać konkretny wizerunek jednostki. Uznaje się, że osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią słuchać, są asertywne, potrafią świetnie współpracować, ale mogą być również doskonałymi liderami i przywódcami grupy. Nie mają problemów z adaptacją w nowych warunkach, zawsze wykazują optymalną motywację i pełne zaangażowanie. Nic dziwnego, że tak ważne jest wsparcie w rozwoju inteligencji emocjonalnej wśród najmłodszych.

Co możesz zrobić, by wzmocnić rozwój emocjonalny dziecka?

Rozmowa i pełna akceptacja – właśnie to jest kluczem do sukcesu w aspekcie rozwoju emocjonalnego dziecka. Ćwicz z podopiecznym nazywanie uczuć. Samemu również popracuj nad tym, by akceptować wszystkie reakcje malucha, nawet te, które są dla Ciebie trudne- jak gniew, płacz czy smutek. Nie szukaj na siłę remedium na te stany, tylko pozwól je przeżyć. Tak samo postępuj z pozytywnymi reakcjami, choć to powinno przychodzić Ci z mniejszym trudem. Śmiejcie się razem i pozwól dobrym emocjom odpowiednio wybrzmieć.

Zawsze szukajcie rozwiązywania problemów, nie ucz dziecka „chować głowy w piasek”, a przede wszystkim dawaj dobry przykład swoim zachowaniem.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Katar zatokowy to powszechny objaw chorób górnych dróg oddechowych. Mówimy o nim, kiedy gęsta, kleista wydzielina zalega w zatokach, zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie. Katar
Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, które może dotknąć rodzinę. Chociaż to dorośli podejmują decyzję o rozstaniu, ich wybory mają ogromny wpływ na
Wybór odpowiedniego wózka do roweru, zwanego również przyczepką rowerową, to decyzja, która ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i rodzica.