Weekend u dziadków

Weekend u dziadków – co spakować i jak przygotować dziecko na rozłąkę?

Nie ma wątpliwości, że pierwsza noc dziecka poza domem, to niezwykle ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Trzeba przyznać, że chociaż dla malucha nocowanie u dziadków może początkowo wiązać się ze sporą dawką stresu, to dla rodziców okazuje się ogromnym wybawieniem. Jak przygotować dziecko do spędzenia weekendu u dziadków, aby pobyt poza domem nie wiązał się traumą? Poznaj sprawdzone sposoby.

Kiedy wysłać dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd?

Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko jest gotowe do spędzenia nocy poza domem. Na pewno nocowanie u dziadków nie jest dobrym pomysłem, kiedy maluch jest jeszcze uzależniony od mamy, chociażby poprzez karmienie naturalne.

Zwróć uwagę na relacje dziecka z babcią i dziadkiem. Jeśli ma z nimi codzienny kontakt, rozłąka z rodzicami będzie znacznie łatwiejsza.

Wyjazd do dziadków bez rodziców nie powinien za pierwszym razem trwać zbyt długo. Weekend to optymalny czas na pobyt poza domem. Warto wiedzieć, że dzieciom czas się dłuży, płynie wolniej, a dwa dni z dala od rodziców może wydawać się wiecznością.

Jak przygotować podopiecznego do dłuższej rozłąki?

Przede wszystkim decyzja o nocowaniu dziecka u dziadków, powinna zostać podjęta wspólnie z maluchem. Rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem, przedstawić plan dnia, jaki czeka je poza domem.

Co istotne, specjalne przygotowaniu do pobytu u babci i dziadka nie dotyczy tylko malucha. To od dziadków wymaga się odpowiedniej postawy. Weekend bez rodziców powinien być jak najbardziej atrakcyjny, a dziadkowie powinni uwzględnić też codzienne rytuały, jakie stosują rodzice. Te dotyczą, chociażby pór jedzenia, kąpieli czy metod usypiania.

Walizka malucha – co spakować na pobyt poza domem

Oprócz czystych ubrań i ulubionej piżamki, w walizce dziecka powinny znaleźć się też jego ukochane zabawki, w tym koniecznie przytulanka do bezpiecznego zasypiania poza domem. Warto, aby dziecko brało udział w pakowaniu torby do dziadków.

„Chcę do mamy!”

Tęsknota za rodzicami przychodzi najczęściej wieczorem, kiedy po dniu pełnym rozrywek nadchodzi czas na spanie. W takim przypadku lęk dziecka powinien być zwalczony przy udziale osób dorosłych, w tym przypadku dziadków. Nie zawsze wystarczy przytulanka.

Niwelowanie lęku separacyjnego jest możliwe właśnie poprzez spędzanie czasu dziecka z innymi, nie tylko z rodzicami. Babcia i dziadek mogą zwalczać go zabawą albo po prostu przytuleniem. Jeśli takie metody nie pomagają, wystarczy telefon do mamy czy taty i krótka rozmowa. Należy wiedzieć, że to jak przebiegnie pierwsza noc dziecka poza domem, w ogromnej mierze zależy od zachowania osób dorosłych. Oczywiście, znaczenie ma również indywidualny etap rozwoju malucha czy relacje z dziadkami, natomiast to na rodzicach, babci i dziadku leży ciężar właściwych zachowań, przygotowania dziecka do nocowania nie w swoim łóżku czy postępowań w razie krytycznych sytuacji już w trakcie przebywania malca poza domem.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Katar zatokowy to powszechny objaw chorób górnych dróg oddechowych. Mówimy o nim, kiedy gęsta, kleista wydzielina zalega w zatokach, zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie. Katar
Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, które może dotknąć rodzinę. Chociaż to dorośli podejmują decyzję o rozstaniu, ich wybory mają ogromny wpływ na
Wybór odpowiedniego wózka do roweru, zwanego również przyczepką rowerową, to decyzja, która ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i rodzica.