sposoby na usypianie noworodka

Sposoby na usypianie noworodka – zadbaj o spokojny sen malucha

Badania naukowe dowiodły, że zdrowy i spokojny sen dziecka ma ogromny wpływ nie tylko na regenerację organizmu malucha. Okazuje się, że w czasie snu dochodzi do rozwoju oraz stymulacji mózgu niemowląt. Dzieci, które śpią za mało, a ich sen nie jest głęboki, nie tylko są rozdrażnione i niewypoczęte. Zaburzona zostaje ich koncentracja uwagi, zaniżone są też procesy pamięci.

Ile snu na dobę potrzebuje dziecko?

Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym potrzebuje średnio 10 godzin snu na dobę, aby jego organizm był całkowicie zregenerowany i mógł optymalnie funkcjonować. Noworodki i niemowlęta potrzebują znacznie więcej snu.

Te najmłodsze dzieci, przez pierwsze 6 tygodni życia potrzebują spać nawet przez 20 godzin na dobę. Niemowlę do 4 miesiąca życia śpi już nieco mniej, do 16 godzin na dobę. Półroczne dziecko potrzebuje średnio 11 godzin snu. Co ważne, istotna jest nie tylko ilość snu w ciągu doby, ale również jego jakość. Dowiedz się, jak zadbać o potrzeby noworodka i jakie są najlepsze metody usypiania niemowląt, aby spanie mogło przebiegać w pełnym komforcie.

Zadbaj o potrzeby noworodka

Przede wszystkim zastosuj metody, dzięki którym pomieszczenie, w którym śpi dziecko, będzie odpowiednio przygotowane. Wprowadź rytuały spania. Kładź noworodka o stałych porach. Wywietrz pokój, w którym śpi maluch. Wykąp dziecko i wykonaj relaksacyjny masaż całego ciała. Nakarm malucha, ale nie rób tego tuż przed zaśnięciem. Zapewnij mu optymalne bezpieczeństwo podczas spania. Nie wkładaj do łóżeczka poduszek, nie przykrywaj dziecka zbyt dużą i ciężką kołdrą, znacznie lepiej sprawdzi się becik.

W pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, powinno być cicho i spokojnie, możesz włączyć lampkę z ciepłym, żółtym światłem. Jeśli nie przebywasz w pokoju noworodka podczas jego snu, zainwestuj w elektroniczną nianię i monitoring oddechu, aby móc zawsze czuwać nad przebiegiem jego spania.

Metody usypiania niemowlaka

Metody usypiania niemowlaka są różne i zawsze warto dopasowywać je, uwzględniając indywidualne potrzeby dziecka. Weź pod uwagę, że niektóre dzieci zasypiają samodzielnie w łóżeczku, inne potrzebują bliskości dorosłych.

Najczęściej wykorzystywaną metodą usypiania najmłodszych dzieci jest ich kołysanie. Z reguły odbywa się to, trzymając niemowlę na rękach. Sprawdzi się również kołyska albo wożenie w wózku. Do usypiania dziecka przyda się też karuzela nad łóżeczko, która wydaje kojące dźwięki relaksacyjnej muzyki.

Przydatne wskazówki dla rodziców

Młodzi rodzice zawsze zadają mnóstwo pytań w zakresie wdrażanych rytuałów spania. Wśród nich powtarza się jedno: „Czy spać razem z dzieckiem?”.

  • Jeśli stosujesz tzw. rodzicielstwo bliskości, jak najbardziej tak. Musisz jednak wiedzieć, że maluch szybko przyzwyczai się do takiego systemu spania, co w późniejszym okresie może być nieco uciążliwe.
  • Z drugiej strony popularna jest metoda usypiania dziecka, zgodnie z którą niemowlę odkłada się do łóżeczka i wychodzi z pokoju. Rodzice mają reagować jedynie na płacz dziecka i wtedy pojawiać się przy łóżeczku malucha.

Tak naprawdę trudno jest mówić o jednej, skutecznej metodzie usypiania tych najmłodszych dzieci. Sposób na dobry sen trzeba wypracować, patrząc na indywidualne potrzeby niemowlęcia.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Rozmowa z dziećmi o zmianach klimatycznych może wydawać się trudnym zadaniem. Jako rodzice, mamy obowiązek przygotować nasze dzieci do przyszłości, która w dużym stopniu