Przyjęcie komunijne dla dziecka

Przyjęcie komunijne dla dziecka – jak je zorganizować?

Pierwsza Komunia Święta to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka, ale również całej rodziny. Nie pozwól, aby organizację tej uroczystości zdominował stres i zdenerwowanie. Pozwól sobie za to na spędzanie tak ważnej chwili wraz z dzieckiem oraz najbliższą rodziną. Pamiętaj, że Komunia Święta to iście duchowe doświadczenie, a nie konkurs na najładniejszą sukienkę córki czy najbardziej wystawne przyjęcie komunijne.

Ważna uroczystość w życiu dziecka

Jak zorganizować Komunię dziecka, aby całe wydarzenie było przyjemne i pozwalało zachować dostojność tak ważnej uroczystości kościelnej? Przede wszystkim zacznij przygotowania na długo przed wyznaczoną datę mszy kościelnej, dzięki czemu unikniesz stresu i niepowodzeń, jakie wiążą się z niemożnością załatwienia niezbędnych rzeczy. Czy wiesz, że w niektórych parafiach data komunii ogłaszana jest nawet rok wcześniej? To wystarczająco dużo czasu, aby móc spokojnie załatwić wszelkie formalności i przygotować rodzinną uroczystość.

Warto również wiedzieć, że dzisiaj większość spraw komunijnych przebiega we współpracy z katechetką, która prowadzi lekcje religii w szkole. Dzięki temu rodzice zostają odciążeni, na przykład w zakresie przygotowania stroju komunijnego dla dziecka czy dekoracji kościoła. Tak naprawdę ich rola kończy się na przypilnowaniu pociechy, aby ta uczestniczyła we wskazanych mszach kościelnych oraz próbach do komunii, a także, co najważniejsze — na organizacji przyjęcia dla zaproszonych na to wydarzenie gości.

Miejsce przyjęcia i goście

Na pierwszą komunię zaprasza się najczęściej najbliższą rodzinę oraz rodziców chrzestnych dziecka. Po mszy rodzice organizują przyjęciem, które coraz częściej organizuje się w restauracjach, dzięki czemu rodzice zostają odciążeni w kwestii samodzielnego przygotowywania posiłków. Należy jednak zaznaczyć, że koszty organizacji takiej imprezy w lokalu mogą być bardzo wysokie, opłata za każdy „talerzyk” to dzisiaj średnio 200 złotych. Ogromną zaletą jest na pewno to, że w restauracji spokojnie zmieści się duża liczba gości, nie ma problemu z przygotowaniem zastawy stołowej, odchodzi też konieczność przygotowania znacznej ilości posiłków.

Z powodzeniem można również zorganizować przyjęcie komunijne w domu, jeśli we własnych „czterech kątach” jest na to wystarczająco dużo miejsca. Pamiętaj, że każdy z zaproszonych gości ma czuć się komfortowo. Przyjęcia w domu sprawdzają się zawsze, kiedy na komunię została zaproszona tylko niewielka liczba gości.

Alternatywą dla przyjęć w restauracji oraz organizacji takiej uroczystości rodzinnej w domu, może być zamówienie gotowego cateringu. To opcja budżetowa, znacznie tańsza, niż poczęstunek dla gości w lokalu oraz wygodniejsza od samodzielnego gotowania wykwintnych dań dla wszystkich zaproszonych.

Poczęstunek i prezenty

Stół, przy którym zasiadają wszyscy goście, którzy zostali zaproszeni na komunię, powinien być elegancki, a na talerzach powinny znaleźć się raczej uniwersalne, ale naprawdę wykwintne potrawy. Raczej nie zaleca się organizacji biesiady grillowej w ramach komunijnego przyjęcia.

Goście podejmowani są zazwyczaj obiadem składającym się z dwóch dań, na stołach warto ustawić również zimne przekąski oraz desery. Nie jest zalecane, aby częstować gości alkoholem, do obiadu może pojawić się zaś kieliszek dobrego wina.

Kolejną kwestią są prezenty wręczane dziecku, które właśnie przyjęło pierwszą Komunię Świętą. Dzisiaj najczęściej daje się kopertę z pieniędzmi albo podarunki symboliczne, pamiątkowe. Świetnym pomysłem jest złoty medalik z dedykacją, święty obrazek z życiową dewizą czy krzyżyk. Decyzja o przeznaczeniu konkretnej kwoty na prezent komunijny powinna być zawsze indywidualna i zależeć od sytuacji materialnej poszczególnych gości. Pierwsza Komunia Święta jest ważną uroczystością w życiu dziecka, ale absolutnie nie jest organizowana dla prezentów.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Coraz więcej osób przykłada uwagę do ekologii i troski o środowisko. Na sklepowych półkach można znaleźć znacznie więcej ekologicznych produktów z oznaczeniem „BIO”. Jeśli