Wakacyjna apteczka

Wakacje z dzieckiem za granicą – jak przygotować apteczkę?

Wyjazd na wakacje z dzieckiem za granicę to niezwykła przygoda. Aby jednak można było uniknąć niespodzianek i to tych przykrych, warto się do takiej podróży odpowiednio przygotować. Ważne znaczenie będzie miała tutaj apteczka na wyjazd z dzieckiem. Co należy włożyć do wakacyjnej apteczki?

Leki przyjmowane stale w apteczce

W apteczce powinny znaleźć się leki, które są przyjmowane przez dziecko na stałe. Takie leki są przeważnie wydawane na receptę, w związku z czym za granicą mógłby zaistnieć problem z ich wykupieniem. W wakacyjnej apteczce[1] można zabrać ze sobą leki:

  • na własny użytek, czyli w ilości, która nie będzie przekraczała liczby opakowań, która ma związek z dawkowaniem leków oraz czasem pobytu,
  • leki w postaci zastrzyków można przewozić przez granicę, ale do niektórych z nich trzeba mieć zaświadczenie o potrzebie ich przyjmowania. Takie zaświadczenie powinno być przetłumaczone na język angielski.

Co powinno się jeszcze znaleźć w apteczce?

Jednym z problemów dziecka może być choroba lokomocyjna[2], która najczęściej objawia się złym samopoczuciem, nudnościami oraz wymiotami. Dlatego w apteczce nie może zabraknąć środków na chorobę lokomocyjną.

Ważne znaczenie ma również odpowiednie przygotowanie się na upały. W pierwszych dniach wakacji najlepiej jest używać kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF 50, a potem można przejść na słabszy filtr, czyli SPF 30. Kiedy jednak pomimo starań, dzieci wrócą z zaczerwienioną skórą z plaży, można zastosować żel, emulsję albo piankę z pantenolem. Bardzo dobrze sprawdza się także żel aloesowy.

Kolejnym problemem może być uporczywy świąd, np. po ukąszeniach komarów, dlatego ważne znaczenie ma profilaktyka. W związku z tym warto mieć przy sobie środki odstraszające komary. Gdy dojdzie do ukąszenia, a objawy są bardzo nasilone, to warto mieć w apteczce odpowiednie leki przeciwalergiczne albo leki przeciwhistaminowe o miejscowym działaniu przeciwświądowym. Najczęściej mają one postać żelu albo maści.

Istotne jest również zabranie elektrolitów na biegunkę oraz wymioty, które wystarczy dodać do wody niegazowanej. Jeśli u dziecka doszłoby do zatrucia, to nie można mu podawać leków przeciwbiegunkowych ani przeciwhistaminowych. To prawda, że przynoszą one szybko ulgę, ale jednocześnie zatrzymują proces samooczyszczania się organizmu z toksyn. Dlatego też do apteczki warto włożyć probiotyki, które mają na celu uzupełnianie flory bakteryjnej jelit. Poza tym do apteczki warto włożyć jeszcze:

  • leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe odpowiednie dla dzieci,
  • lek na kaszel,
  • aerozol na ból gardła,
  • środek antyseptyczny do odkażania ran,
  • plastry,
  • bandaż,
  • środek dezynfekujący,
  • termometr.

Kiedy jedziemy na wakacje, w naszym bagażu powinno się również znaleźć miejsce na apteczkę, aby w razie konieczności móc sięgnąć po preparat, np. na katar, kaszel lub po lek przeciwbólowy. Dzięki temu takie niespodziewane dolegliwości nie popsują nam wymarzonego wyjazdu.

Gdyby jednak był to poważny przypadek choroby, to wtedy należy zgłosić się do lekarza. W związku z tym przed wyjazdem należy sprawdzić, gdzie podczas urlopu będzie można skorzystać z fachowej pomocy medycznej.


Referencje:

[1] G. Cessak, K. Gołębiewska, Wakacyjna apteczka i bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku [w:] „Almanach”, vol. 11, nr 2, 2016, s. 23-41.

[2] E. Kimszal, K. Van Damme-Ostapowicz, Kinetoza – problem podróżników? [w:] „Pielęgniarstwo Polskie”, nr 3(61), 2016, s. 17-31.

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Chrzciny to wyjątkowa uroczystość, która symbolicznie rozpoczyna chrześcijańską drogę dziecka. Otrzymując zaproszenie na to wydarzenie często stajemy przed pytaniem – jaki prezent na chrzest
Rozwód rodziców może wywołać silne problemy emocjonalne u dziecka. Rozpad więzi i zaburzenia odpowiednich relacji nierzadko są wręcz przyczyną stanów depresyjnych u najmłodszych. Rodzice,