Czy istnieje biżuteria, którą można określić mianem ponadczasowej? Tak, to biżuteria z pereł, która kojarzy nam się z klasą i prawdziwymi damami. W Polsce perły zyskały popularność zwłaszcza od czasu programu Projekt Lady. Warto dowiedzieć się o nich trochę więcej, bo ich jubilerska historia ma ponad 6000 lat.

Perły pasują do wielu stylizacji. Są świetnym dodatkiem do wieczorowych sukien – zarówno w postaci krótkiego naszyjnika, bransoletki i delikatnych kolczyków czy długiego sznuru pereł. Będą też świetnie pasować do modnych ostatnim czasy wieczorowych kombinezonów. Jednakże, trzeba pamiętać, że perły to biżuteria zarezerwowana nie tylko na wielkie wyjścia. Doskonale sprawdzi się także w codziennych stylizacjach – zwłaszcza w biznesowym dresscodzie czy jako uzupełnienie stonowanego ubioru (np. spódnica + jednobarwny sweterek). O ile wieczorem można pozwolić sobie na większą ekstrawagancję, tak na co dzień lepiej wybrać jeden dodatek z pereł. To biżuteria, która przykuwa uwagę, więc na pewno będzie mocnym akcentem każdej stylizacji.

Czym właściwe są perły?

Prawdziwe perły to nic innego, jak wytwór małż, który powstaje w wyniku reakcji spotkania organizmu z ciałem obcym, które przedostało się do muszli. Ich barwa i rozmiar jest różna i zależy nie tylko od gatunków małży, ale także od środowiska, tj. wody z której pochodzi. Także kształt pereł może być różny, jednak w biżuterii największym zainteresowaniem cieszą się perły o regularnym, okrągłym kształcie. Ich pozyskanie jest bardzo trudne, stąd tak wysokie ceny oryginalnej biżuterii z pereł.

W biżuterii spotyka się dwa typy prawdziwych pereł – perły naturalne i naturalne hodowlane. Te pierwsze powstają bez udziału człowieka, te drugie z jego pomocą. Nie są imitacją, lecz także produktem naturalnym, tyle że powstałym w procesie hodowli. Do muszli małż dodaje się ciało obce (na przykład ziarenko piasku) i tak powstaje perła.

O czym trzeba pamiętać, jeśli zdecydujemy się na prawdziwe perły?

Prawdziwe perły nie są materiałem trwałym, ale szacuje się, że powinny przetrwać około 100 lat. Źle działają na nie czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy przesadna susza. Z czasem zaczną matowieć, pękać i łuszczyć się. W końcowym etapie „swojego życia” perły kruszeją i po prostu się rozsypują.

To może… perły hodowlane?

Należy oczywiście pamiętać, że istnieje biżuteria wykonywana z pereł hodowlanych. Mają one swoje wady i zalety. Biżuteria powstała z pereł hodowlanych jest przystępna cenowo i do codziennych stylizacji będzie pasować idealnie. Co więcej, dzisiaj wiele pereł wygląda naprawdę w świetnie i na pierwszy rzut oka ciężko zobaczyć między nimi różnice.

Nie daj się nabrać i kup naturalne perły

Jeśli zastanawiasz się jak odróżnić prawdziwe perły od sztucznych – oto kilka rad:

  1. a) zwróć uwagę na blask – prawdziwe perły pięknie się błyszczą,
  2. b) prawdziwe perły są sprężyste i jeśli rzucisz je na szklaną powierzchnię – powinny się odbić,
  3. c) prawdziwe perły nie są idealne, nie mają idealnego kształtu – a jeśli tak jest to ich cena powinna być naprawdę bardzo wysoka,
  4. d) sztuczne perły są gładkie, w odróżnieniu od tych prawdziwych, które są lekko chropowate i zgrubiałe,
  5. e) jeśli potrzesz dwie prawdziwe perły, to powinnaś zobaczyć trochę pyłu,
  6. f) spójrz w jaki sposób perły są ze sobą połączone? prawdziwe perły są przewleczone przez niewielkie dziurki, sztuczne zazwyczaj przez większe,
  7. g) jeśli nadal nie jesteś pewna – udaj się po ekspertyzę. Wiele salonów jubilerskich umożliwia takie sprawdzenie.