Od 1 lipca 2015 r. samorządy terytorialne mają obowiązek przekazywać dane o osobach nie płacących alimentów do wszystkich działających w Polsce Biur Informacji Gospodarczej (BIG) i do prowadzonych przez nie rejestrów dłużników.

Od 2008 roku gminy umieszczały dłużników w rejestrze, jednak wystarczyło, że miały podpisaną umowę tylko z jednym z czterech działających BIG i do niego przesyłały dane. Teraz muszą zgłaszać dłużników do każdego z nich. Dzięki tej zmianie dłużnikowi trudniej będzie się ukryć i uniknąć sankcji czy też skorzystać z różnych usług instytucji finansowych.
Oznacza to, że osoby nie płacące alimentów będą miały duże problemy z uzyskaniem np. kredytu, pożyczki, z zakupami na raty czy podpisaniem umowy na kablówkę bądź internet.

Miejmy nadzieję, że utrudnienia te efektywnie zmotywuje dłużników do płacenia alimentów.

* * *

Inne zmiany:

  • Uproszono przekazywanie danych do rejestrów – nie trzeba zawierać specjalnych umów
  • kolejnych dłużników na listę BIG INFOMONITOR mogą wpisywać także osoby prywatne
  • osoby fizyczne nie objęte świadczeniami z funduszu alimentacyjnego mogą wpisać dłużnika alimentacyjnego już za 1 zł (akcja „Odzyskuj Alimenty”)

* * *

Ważna Rozmowa(tutaj) dotycząca problemu ściągalności alimentów i nowych przepisów mających poprawić tę sytuację. Dlaczego zgłaszanie przez gminy osób, które nie uiszczają alimentów na dzieci do wszystkich Biur Informacji Gospodarczej może wpłynąć na dłużników? Z Haliną Kochalską rzeczniczką prasową BIG InfoMonitor) rozmawia Justyna Golonko (Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)