Naukowcy z Princeton University i Columbia dowiedli, że brak ojca szkodzi zdrowiu dziecka – powoduje szkody w organizmie- skracają się chroniące chromosomy telomery. Znaczenie ma także to, w jaki sposób relacja z tatą została zerwana. Największe szkody powoduje śmierć ojca.

Nowiny pojawiły się na łamach specjalistycznego czasopisma „Pediatrics”.

 

Od dawna wiadomo, ze brak ojca szkodzi – może skutkować problemami ze zdrowiem, rozwojem psychosomatycznym oraz późniejszym budowaniem relacji. Naukowcy sprawdzili, jakie związane są z tym procesy komórkowe.

Badacze przeanalizowali dane na temat warunków życia, zdrowia i kondycji grupy dzieci urodzonych w dużych miastach po roku 2000.

Z tej grupy wyodrębniono osoby, które straciły kontakt z tatą mając rok,3, 5 lub 9 lat. Wzięto pod uwagę także sposób w jaki relacja została zerwana – w wyniku uwięzienia, śmierci, separacji lub rozwodu rodziców.

 

Zaskakujące wyniki badań

 

Wyniki badań jasno wskazały, że dzieci wychowane w pełnej rodzinie lub posiadające stały kontakt z obojgiem rodziców miały dłuższe telomery.

Telomer to fragment chromosomu umieszczony na jego końcu, który m.in. chroni go przed uszkodzeniem. Odcinek ten skraca się przy każdym podziale komórki i gdy staje się zbyt krótki, komórka przestaje się dzielić. Skracanie telomerów wiąże się więc m.in. z procesem starzenia. Zaburzenia w ich pracy, jak tłumacza naukowcy, mogą też uczestniczyć w powstawaniu licznych chorób, w tym schorzeń układu krążenia czy nowotworów.

 

Na długość telomerów miało wpływ wiele czynników. Największe uszkodzenie było u dzieci, które straciły tatę w wyniku śmierci. Znacząco większe skrócenia można było zauważyć także u chłopców, którzy utracili ojca przed 5. rokiem życia.

Poza tym wpływ miały predyspozycje genetyczne związane z transportem serotoniny tzw. hormonu szczęścia.

 

Jakie są przyczyny zmian komórkowych?

 

Na razie przyczyny są niepotwierdzone, jednak badacze zaczynają tworzyć pierwsze teorie dotyczące tego stanu:

„Brak ojca w życiu dziecka zwykle wiąże się ze zwiększonym stresem, zarówno z przyczyn ekonomicznych jak i emocjonalnych” – tłumaczy pediatra i naukowiec z Princeton University prof. Daniel Notterman.

 

Na razie jednak ten temat pozostaje w trakcie dalszych badań. Poza przyczynami – badane będą konsekwencje, które zdaniem naukowców mogą być daleko idące i powinny zwrócić uwagę szerszego grona na faktyczny wpływ braku kontaktu z jednym z rodziców.

„Fakt, że istnieje możliwy do zmierzenia biologiczny skutek nieobecności ojca, nadaje większe znaczenie potrzebie społecznych działań wspierających utrzymanie kontaktu między dziećmi i ich ojcami” – przekonuje prof. Notterman.

 

Co czujesz, czytając takie wiadomości? Potwierdzenie oczywistego, czy rodzą sie w Tobie wątpliwości? Napisz w komentarzu lub na kontakt@singleparents.pl

Twoje zdanie jest ważne!

źródło: pap