Posiadanie co najmniej dwójki dzieci może obniżyć cenę OC nawet o 29%. Jednak nie w przypadku wszystkich kierowców. Który rodzic zapłaci mniej za obowiązkowe ubezpieczenie swojego auta?

 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie wylicza wysokość składki OC. Obok podstawowych czynników, takich jak: wiek właściciela auta, jego historia w OC i dane ubezpieczanego pojazdu, wpływ na cenę polisy mogą mieć dodatkowe informacje o kierowcy, np. jego stan cywilny, wykonywany zawód, czy też posiadanie dzieci.

Na podstawie danych dostarczonych nam przez porównywarkę OC i AC Ubezpieczamy Auto wyliczyliśmy, kiedy w OC bycie rodzicem obniży cenę OC, a kiedy lepiej poszukać towarzystwa, które nie uwzględnia tego czynnika podczas kalkulacji składki.

Bonus za dwoje dzieci? Tak, ale nie dla każdego

Z kalkulacji wszystkich użytkowników porównywarki ubezpieczamy-auto.pl (przeprowadzonych w marcu 2018 roku) wynika, że posiadanie jednego dziecka może obniżyć cenę ubezpieczenia OC nawet o 24,6%. Kolejne 4,4% zyskamy, będąc rodzicami przynajmniej dwójki dzieci:

 • brak dzieci: 852 zł,
 • jedno dziecko: 684 zł,
 • dwoje dzieci lub więcej: 655 zł.

Musimy jednak pamiętać, że są to ceny uśrednione, wyliczone dla wszystkich posiadaczy pojazdów.

Do określonej grupy kierowców (wyodrębnionej pod kątem ilości dzieci), przynależą osoby o podobnych cechach. Te z kolei mogą być decydujące podczas wyliczania składki. Przede wszystkim, należy do nich:

 • wiek posiadacza pojazdu – rodzice dwójki dzieci należą zazwyczaj do starszej grupy wiekowej, a młody wiek kierowcy istotnie podwyższa poziom składki ubezpieczeniowej;
 • historia ubezpieczeniowa – skoro wśród rodziców jest więcej osób starszych, to najprawdopodobniej posiadają oni przynajmniej kilkuletnią historię w OC i zniżki za bezszkodową jazdę (średnia cena OC dla tej grupy jest przez to niższa);
 • rodzaj posiadanego pojazdu – młodzi kierowcy, którzy nie założyli jeszcze rodziny, częściej wybierają samochody sportowe, o dużej mocy silnika (czyli takie, za które składka OC jest wyższa), natomiast osoby będące rodzicami, częściej kupują bezpieczne, rodzinne auta.

Chcesz wiedzieć jak Twoje dziecko wpływa na cenę OC? Skorzystaj z porównywarki OC

Kalkulacja składki OC to najprostszy sposób, aby sprawdzić czy i jak posiadanie dziecka wpływa na koszt ubezpieczenia naszego samochodu.

Przeprowadziliśmy przykładowe kalkulacje dla przedstawicieli różnych grup kierowców i okazuje się, że wysokość ubezpieczenia OC samochodu nie jest zależna wyłącznie od faktu bycia rodzicem. Wpływa na nią zarówno ilość, jak i wiek dzieci. Duże znaczenie może mieć także to, kto będzie przewoził je w samochodzie.

Podczas kalkulacji uwzględniliśmy dane kierowcy z Poznania (zmieniliśmy wyłącznie jego wiek i ilość posiadanych dzieci), który posiada Volkswagena Passata z 2007 r., poj. silnika 1,6:

Mężczyzna w wieku 50 lat (60% zniżek w OC) zapłaci za najtańsze OC:

 • gdy nie ma dzieci: 678 zł
 • ma jedno dziecko (poniżej roku): 679 zł
 • ma jedno dziecko (11 lat): 677 zł
 • dwoje dzieci: 7 i 15 lat: 667 zł

28 latek (30% zniżek w OC) wyda na polisę OC:

 • gdy nie ma dzieci: 945 zł
 • ma jedno dziecko młodsze niż rok: 993 zł
 • ma jedno dziecko w wieku 6 lat: 974 zł
 • posiada dwoje dzieci (9 i 8 lat): 957 zł

24-letnia kobieta (brak zniżek, prawo jazdy od 4 lat) zapłaci za OC 1612 zł, jeżeli nie ma dzieci. Cena OC wzrasta do 1619 zł, jeśli deklaruje, że posiada dzieci i nie zmienia się bez względu ich wiek i ilość (jedno dziecko poniżej roku lub dwoje w wieku przedszkolnym).

Nieco inaczej wyglądają wyniki kalkulacji dla 24-latka, który posiada prawo jazdy od roku i kupuje pierwszą polisę OC. Składka OC wynosi 2920 zł, przy założeniu że nie ma dzieci lub ma jedno (bez względu na wiek), ale podnosi się o 0,3% w przypadku dwójki dzieci (4 i 5 lat).

Podsumowując:

Przy wyliczaniu składki OC większość towarzystw nie bierze pod uwagę tego, czy kierowca jest rodzicem. W przypadku ubezpieczycieli, którzy zwracają na to uwagę, cena OC zmienia się w zależności od wieku kierowcy lub dziecka. Jest niższa, jeżeli właściciel auta jest w średnim wieku i ma pełne zniżki w OC. Wzrasta natomiast, gdy np.:

 • dziecko nie ukończyło jeszcze roku (może np. rozpraszać rodzica podczas jazdy),
 • jest już dorosłe (istnieje ryzyko, że również będzie korzystać z auta),
 • kierowca jest młodą osobą (zwykle, przed ukończeniem 30 lat) i posiada krótką historię ubezpieczenia OC.