Krzyk, stres i łzy – jeśli tak wygląda codzienna kąpiel Twojego dziecka, czas najwyższy to zmienić. Jak przekonać maluszka, że prysznic to fajna sprawa? Poznaj sposoby na kąpiel dziecka – spraw, aby czas w wannie był dla niego przyjemny, a dla Ciebie przestał był wyzwaniem.

Bardzo ważna powtarzalność

Dzieci, w szczególności małe dzieci, lubią rutynę. Codzienne, powtarzalne czynności zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego zadbaj o to, aby kąpiel w miarę możliwości odbywała się codziennie o tej samej godzinie. Na przykład po kolacji. Nie odrywaj dziecka od zabawy – przerwanie układania wieży z klocków czy oglądania ulubionej bajki, może być postrzegane przez malucha jako kara. Wtedy sama kąpiel staje się też karą, a ma być przecież dobrą zabawą! Syn albo córka musi się spodziewać kąpieli. Wówczas łatwiej ją zaakceptuje.

Przyjemne warunki do kąpieli dziecka

Dla najmłodszych dzieci kąpiel to spore wyzwanie. Temperatura woda ma inną wartość niż temperatura pomieszczenia – to dla niemowlęcia całkiem duża zmiana. Starsze dzieci też nie lubią być siłą wkładane do wanny. Trzeba więc posłużyć się sposobem. Zimą zagrzej wnętrze łazienki – wystarczy, że kilka minut przed kąpieli odkręcisz kaloryfery na maksimum. Możesz też ocieplić powietrze suszarką.

 

 

Tylko się nie denerwuj!

Niech kąpiel będzie zabawą. Możesz w tle puścić płytę z ulubionymi hitami muzycznymi maluszka – wspólne śpiewanie zniweluje stres. Bo właśnie stres jest bardzo mocno wyczuwalny przez dziecko. Gdy tylko zauważy (o co nietrudno) Twoje zdenerwowanie i zniecierpliwienie, też zacznie się denerwować i sytuacja będzie napięta. Jeśli Ty podejdziesz na większym luzie do kąpieli, dziecko też będzie spokojniejsze.

Towarzysze do kąpieli

Wanna w domu, którego mieszkańcem jest małe dziecko, może wyglądać jak plac zabaw. Dno wanny wyłóż antypoślizgową matą, która zainteresuje najmłodszych i jednocześnie zadba o to, aby się nie poślizgnęli. Mata zapewnia też izolator od zimnej niecki wanny. Na ściankach możesz ponaklejać gumowe zabawki, które zainteresują dziecko. Na rynku jest mnóstwo pływających zabawek – zarezerwuj je wyłącznie na czas kąpieli. W ten sposób codzienny prysznic będzie czasem nagrody, kiedy maluszek będzie mógł się pobawić „specjalną zabawką”.

 

Kosmetyki do kąpieli dla dzieci

Kosmetyki do kąpieli dla najmłodszych powinny przede wszystkim mieć dobry skład i posiadać atesty. Szampony nie mogą szczypać w oczy. Ale kosmetyki do kąpieli powinny też mieć ciekawą szatę graficzną. Opakowanie w kształcie ulubionej postaci z bajki Twojego dziecka może zachęcić je do kąpieli. Twój syn lubi batmana? Świetnie. Spraw mu niespodziankę i kup płyn do kąpieli z figurką ulubionego bohatera. Córka uwielbia księżniczki Disneya? Zrób jej prezent – zamów jej szampon w opakowaniu w kształcie Kopciuszka albo Syrenki Ariel. Gdzie znaleźć bajkowe i bezpieczne kosmetyki do kąpieli? Zajrzyj do artykułu Jak zachęcić dziecko do kąpieli? Poznaj bajkowe kosmetyki dla dzieci – tam znajdziesz listę konkretnych propozycji!