Rozmowa z byłym partnerem jest dla każdego człowieka niezwykle trudna, odżywają bowiem wspomnienia — te dobre, jak i złe. Jako rodzic musisz jednak pamiętać o swoich dzieciach, które mogą czuć się zagubione w nowej rzeczywistości, albo też niejako „rozdarte” pomiędzy mamą a tatą.

Dlatego nie warto skupiać się tylko na własnych emocjach. Musisz pamiętać o uczuciach i potrzebach swoich małych dzieci. Jeżeli będziesz mądrze i odpowiedzialnie postępować, to skorzystają na tym wszyscy, przede wszystkim Twoje maluchy. W jaki sposób to osiągnąć?

Nie bój się rozmawiać z byłym partnerem.

Chociaż to trudne, staraj się rozmawiać z byłym partnerem w taki sposób, w jaki chciałabyś/chciałbyś, aby on rozmawiał z Tobą. Bądź kulturalna/y i przyjazna/y. Nie oceniaj, nie atakuj go. Prawdopodobnie zrewanżuje się tym samym i dogadanie się będzie o wiele łatwiejsze.

Zaproponuj spotkanie na neutralnym gruncie

Jeżeli będziesz musiała/musiał poruszyć tematy trudne, to niech spotkanie odbędzie się na neutralnym gruncie. Co to oznacza? Może to być park, restauracja, kawiarnia. Miejsca neutralne nie wzbudzą niepotrzebnych wspomnień, nie przypomną o przykrych emocjach. Pomogą natomiast skupić się na tym, co ważne — czyli na ustaleniu tego, co jest najlepsze dla Twoich dzieci.

Zrób pierwszy krok

Nie czekaj na telefon od ex myśląc, że to on powinien się odezwać. Jeżeli chcesz o czymś porozmawiać z byłym partnerem, zadzwoń pierwsza/y. W ten sposób pokażesz mu, jak i dzieciom, że nie jesteś wrogiem i możesz „po ludzku” dojść do porozumienia, a rozwód nie przekreślił wszystkiego.

Skup się na teraźniejszości

W rozmowie z byłym partnerem staraj się skupić na tym, co jest aktualne. Nie wypominaj i nie obwiniaj za to, co było. Przecież to, co się wydarzyło już nie wróci. Nie ma sensu rozpamiętywać przeszłości. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych kłótni i nie będziesz się ponownie ranić.

Pamiętaj o konkretach

Zawsze staraj się dojść do konkretów. Podsumowuj wspólne ustalenia po raz kolejny. Możesz również spisać je na kartce w dwóch egzemplarzach — dla siebie i dla byłego partnera. W ten sposób unikniesz niedomówień i zapobiegniesz konfliktom. Konkrety i jeszcze raz konkrety!

 

Dagmara Maria Boruc
magister psychologii
— specjalność: psychologia kliniczna
magister pedagogiki specjalnej
— specjalność: pedagogika resocjalizacyjna i wspomaganie rodziny
Akademia Pedagogiki Specjalnej
im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie