Jakikolwiek wyjazd z dzieckiem bywa problematyczny nawet dla obojga rodziców. Dla samotnie wychowującej matki czy ojca często jest to granica nie do przeskoczenia. Ilość spraw, które trzeba załatwić czy bezlitosne namnażanie się problemów to w zasadzie tylko wierzchołek logistycznej góry lodowej. Mówi się jednak, że dla chcącego nic trudnego, a później okazuje się, że nie jest tak strasznie, jak się początkowo wydawało.

Wakacje 1+1

Rodzic samodzielnie wychowujący dziecko z całą pewnością powinien wyjechać na wakacje i zażyć zasłużonego wypoczynku. I choć wydawać by się mogło, że samo zaplanowanie takich wakacje przerasta jego możliwości, wystarczy dobrze się zorganizować, żeby przyjemnie i przede wszystkim ekonomicznie spędzić urlop z dzieckiem.

Dobrze zaplanowane wakacje

Planowanie takich wakacji to podstawa. Wszak nikt samotnej mamie (lub tacie) nie pomoże podczas wyjazdu. Musi być on zatem dopracowany w każdym szczególe. Pierwszą rzeczą jest wybranie docelowego, wakacyjnego miejsca, który uwzględniać będzie dobre połączenia komunikacyjne, odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz zadowalające atrakcje dla rodzica i dziecka. Następnie należy wyszukać najlepszego połączenia, które będzie ekonomiczne, komfortowe i szybkie. Dla samotnie wychowujących dziecko rodziców niezwykle atrakcyjna może być podróż PKP – na bilety nierzadko są ciekawe promocje, a na dzieci obowiązują atrakcyjne zniżki. Aktualną ofertę sprawdzisz na stronie GoEuro.

Hotel zarezerwowany, bilety kupione, wystarczy tylko się spakować i odliczać dni do wspólnego wyjazdu. Warto również zorientować się, co w danym miejscu jest ciekawego do zobaczenia. Cenne informacje znajdziesz na rozmaitych forach podróżniczych, nie zapomnij zapoznać się z aktualnym cennikiem. Odpowiedni wybór pobliskich atrakcji uczyni z wyjazdu niezapomnianą przygodę dla każdego dziecka!

Wakacje dla singli z dziećmi

Okazuje się, że w Polsce ciągle jeszcze brakuje atrakcyjnych ofert dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Większość ofert kierowana jest do par lub całych rodzin, single, których obecnie jest około 5 milionów, rzadko znajdują ciekawą propozycję. Na szczęście można trafić na prawdziwe perełki, na przykład wczasy dla samotnych matek lub ojców w Bieszczadach organizowane przez jedną z katolickich fundacji. W branży turystycznej wakacje 1+1 ciągle pozostają niszą, która wcześniej czy później, wzorem amerykańskim, się zapełni. W Stanach Zjednoczonych takie oferty pozostają w standardzie większości biur podróży czy hoteli. Bez wątpienia znajdziesz jednak propozycję odpowiednią dla siebie.

Jak ekonomicznie wyjechać z dzieckiem? Przede wszystkim należy wiedzieć gdzie i kiedy możemy otrzymać zniżki na dziecko (na przykład podczas podróży pociągiem), w jakim terminie wyjechać (poza sezonem jest taniej w większości kurortów i miast turystycznych) i co warto zwiedzić przy okazji. Warto również dowiedzieć się, na przykład od znajomych, które miejsca są warte zobaczenia, gdzie można dobrze i niedrogo zjeść oraz jak się w dane miejsce najlepiej dostać. Wiele restauracji oferuje np. atrakcyjne promocje w wyznaczonych godzinach.

Wakacje dla samodzielnej mamy czy samodzielnego taty nie są takie straszne, na jakie wyglądają. Co prawda dziecko przez cały czas pozostaje pod opieką danego rodzica, ale można i z tego czasu wyciągnąć prawdziwy wakacyjny relaks.