Zakłady bukmacherskie i inne formy hazardu to atrakcyjna, emocjonująca rozrywka. Jednak dla niewielkiej liczby graczy może stać się ona życiowym problemem. To ten moment, gdy obstawianie zakładów, wysokość stawek czy w ogóle sama gra stają się ważniejsze niż praca, studia lub sprawy bliskich osób.

Jeśli gracz codziennie myśli o hazardzie, wszystkie dostępne pieniądze wydaje na zakłady, zadłużenie rośnie, a bliscy mają do niego pretensje o to, że za dużo czasu poświęca na rozgrywki – to znak, że trzeba się zatrzymać, przeanalizować swoją sytuację i zrobić wszystko, by nadmierna słabość wobec hazardu nie zniszczyła życia.

Specjaliści mówią o hazardzie patologicznym, czyli klasycznym uzależnieniu behawioralnym (zależność od określonego sposobu zachowania). Im później gracz zauważy swój problem, tym trudniej będzie mu samodzielnie sobie z nim poradzić. Zewnętrzna pomoc i współpraca z terapeutą czy grupą wsparcia znacząco ułatwiają wychodzenie z kryzysu. Na początku jednak można spróbować samodzielnie zmierzyć się z nałogiem. Specjaliści podpowiadają, jak to zrobić.

 

Po pierwsze: narzuć sam sobie ograniczenia

Nie ma wyjścia – jeśli uzależniłeś się od hazardu, musisz przestać grać. Jeśli jesteś na prostej drodze do uzależnienia – musisz się mocno ograniczyć. Ustal, ile czasu możesz przeznaczyć na granie, by nie miało ono negatywnego wpływu na resztę Twego życia. Zdrowy hazard to rozrywka – zdecyduj, ile czasu normalnie przeznaczasz na rozrywki, i to właśnie jest Twoje maksimum. Podobnie z pieniędzmi: oblicz, jakie kwoty możesz wydać na grę, by nie brakowało Ci na inne rzeczy, i tylko tyle przeznaczaj na zakłady. Jeśli jesteś zadłużony, najpierw spłać długi, nawet jeśli będzie to oznaczało zawieszenie typowania na jakiś czas. Nie pożyczaj. To jest właśnie zdrowe podejście: nie masz pieniędzy, tym bardziej nie wydajesz ich na rozrywkę.

Na weryfikację czy jesteś podatny na uzależnienie możesz wykorzystać w sposób kontrolowany tzw bezpieczny zakład albo zakład bez ryzyka . Za pieniądze bukmachera sprawdzisz czy to wciąga czy jesteś odporny. Kwota bonusu bez depozytu jest drobna 10 zł, 15 zł lub 25 zł, ale przede wszystkim nie pożyczasz, nie angażujesz swoich pieniędzy i robisz to w sposób kontrolowany.

Przy okazji szybko sprawdzisz, czy jesteś w stanie poradzić sobie z problemem hazardu samodzielnie. Jeśli ustalisz swoje zasady i będzie umiał ich przestrzegać, jesteś na dobrej drodze. Jeśli je złamiesz – to znaczy, że już nie kontrolujesz swoich zachowań i potrzebujesz pomocy z zewnątrz, by to zmienić.

 

Po drugie: buduj relacje z ludźmi, którzy nie są hazardzistami

Zatrzymaj się i rozejrzyj wokół siebie. Czy masz przyjaciół, bliskich, znajomych, którzy nie grają? Na tym etapie to właśnie z nimi powinieneś spędzać jak najwięcej czasu. Zerwij kontakty z tymi, którzy wpędzają Cię w patologiczny hazard: nie potrafią przerwać gry, ciągle podnoszą stawki w zakładach, całe dnie spędzają przed komputerem sprawdzając wyniki meczy w zagranicznych ligach i rozmawiają wyłącznie o typowaniu. Jeśli idziesz do bukmachera, idź z kimś, dla kogo typowanie nie jest przyjemnością. Gdy towarzysząca Ci osoba będzie chciała jak najszybciej wyjść, Ty też wyjdziesz – i dzięki temu na pewno wydasz mniej. Co kobiety myślą o hazardzie przeczytasz tutaj: https://www.wblaskumarzen.pl/2018/05/co-kobiety-mysla-o-hazardzie.html

 

Po trzecie – spraw, by Twoje życie było atrakcyjne na wiele sposobów

Część graczy gra, bo się nudzi. Hazard to dla nich jedyny sposób na wyrwanie się z codziennej, nużącej rutyny. Ograniczenie czasu rozgrywek wydaje się im więc czymś koszmarnym. A wystarczy znaleźć inne sposoby na atrakcyjne spędzanie czasu, by zmienić swoje nastawienie do hazardu. Poszukaj, włóż wysiłek w znalezienie swojej prawdziwej pasji – wtedy łatwiej Ci będzie ustawić hazard na właściwej pozycji w życiu – zakłady znów staną się jedną z form rozrywki, a nie uzależniającym priorytetem.

Jeśli chcesz samodzielnie walczyć z uzależnieniem od hazardu, spróbuj wprowadzić podane wyżej wskazówki w życie. Jednocześnie obserwuj samego siebie, a po kilku tygodniach szczerze odpowiedz na pytanie: przestrzegasz tych zasad czy też regularnie je łamiesz? Uzależnienie to problem, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie. Dlatego w razie trudności zgłoś się do terapeuty lub wspierającej organizacji (np. Anonimowi Hazardziści) – oni pomogą Ci wyjść z kryzysu.

 

Źródło:

Bohdan T. Woronowicz, Hazard. Historia, zagrożenia i drogi wyjścia, Poznań 2012.
www.legalsport.pl/vademecum/graj-bezpiecznie/jak-wyjsc-z-uzaleznienia-od-hazardu/