Problemy żołądkowo-jelitowe, w tym wzdęcia, mogą pojawić się w każdym wieku, także u maluchów. O ile starsze dzieci będą w stanie opisać odczuwane dolegliwości, tak w przypadku niemowląt rodzice muszą domyślać się przyczyny płaczu i złego samopoczucia. Sprawdź, jakie objawy świadczą o wzdęciach oraz w jaki sposób możesz złagodzić je u swojego dziecka.
Możliwe przyczyny wzdęć u dzieci
Wzdęcia u dzieci często wynikają z błędów podczas karmienia. Niemowlęta mogą nieprawidłowo chwytać pierś lub butelkę, przez co podczas ssania połykają duże ilości powietrza. Starsze dzieci czasem jedzą szybko, łapczywie lub niedokładnie przeżuwają pokarmy, co również może skończyć się wzdęciami.
Ponadto na pracę przewodu pokarmowego źle wpływa także przekarmianie – obfite porcje mogą stanowić dla jelit zbyt duże wyzwanie. Dlatego lepiej, by dziecko jadło mniej, ale z większą częstotliwością.
Jednak to nie jedyne przyczyny wzdęć u maluchów. Dolegliwości te mogą wynikać również z nieprawidłowej pracy przewodu pokarmowego, spowodowanej przez m.in.:
- niedojrzały układ trawienny,
- zaburzenia mikroflory jelitowej,
- nietolerancje pokarmowe,
- niewłaściwe rozszerzanie diety dziecka,
- stres i napięcie emocjonalne[1].
Jak rozpoznać wzdęcia u dzieci?
Wzdęcia u dzieci mogą objawiać się poprzez napięty, powiększony brzuch, ból i dyskomfort. Niemowlęta nie są w stanie zakomunikować rodzicom problemu, dlatego w tym przypadku zwróć uwagę na zachowanie dziecka. Do sygnałów świadczących o tym, że maluchowi dokuczają wzdęcia, należą:
- płacz i niepokój po karmieniu, bez innej wyraźnej przyczyny,
- podkurczanie nóżek do klatki piersiowej,
- problemy ze snem – dziecko często się budzi, nie może zasnąć, a w trakcie snu jest niespokojne i często zmienia pozycję,
- brak apetytu lub trudności podczas karmienia – maluch może odrzucać butelkę lub pierś, wiercić się podczas posiłku i przerywać karmienie,
- wydalanie większej ilości gazów niż zazwyczaj.
Wzdęcia u dzieci – jak pomóc maluchowi?
Jeśli zauważysz u swojego dziecka wspomniane wcześniej objawy, możesz podać mu dostosowany do wieku preparat na wzdęcia na bazie symetykonu. To substancja obojętna dla organizmu, która nie wchłania się z przewodu pokarmowego, działając wyłącznie w jego obrębie. Dzięki temu jest w pełni bezpieczna nawet dla niemowląt.
Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe nagromadzonych w jelitach pęcherzyków gazu, których obecność wywołuje dyskomfort. Pod jego wpływem pękają, a ich zawartość jest wchłaniana przez ściany przewodu pokarmowego lub wydalana na zewnątrz. Symetykon jest dostępny w formie kropli, które pozwalają na wygodne podanie go maluchom, a także małych kapsułek przeznaczonych dla dzieci powyżej 6. roku życia[2].
Ponadto uporczywe wzdęcia mogą złagodzić ciepłe okłady i delikatny masaż brzuszka. Wykonuj go okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara – w ten sposób ułatwisz transport treści pokarmowej i gazów w jelitach.
Wzdęcia to niegroźne zjawisko, które od czasu do czasu dokucza każdemu. Jeśli jednak u Twojego dziecka wspomniane dolegliwości pojawiają się często, warto skonsultować się z lekarzem i ustalić ich dokładną przyczynę.
[1] Gulbicka, P., & Grzymisławski, M. (2016). Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 6(1): 69-76.
[2] Pandey, G. S., Patil, M. T., Vir, D. K., Pandey, P. M., & Pathan, R. A. (2020). Exploring formulation and evaluation of simethicone medicated chocolate formulation for anti-flatulence effect. World Journal of Pharmaceutical Research, 9(14): 970-985.