Libido w ciąży i połogu

Libido w ciąży i połogu – co na nie wpływa?

Seksualność kobiet będących w ciąży oraz tuż po porodzie ulega wielkim zmianom. Wpływ na to ma wiele czynników, natomiast udowodniono, że u większości ciężarnych libido, czyli popęd seksualny znacząco spada. Poznaj najczęściej występujące przyczyny braku ochoty na zbliżenia w trakcie ciąży oraz zaraz po narodzinach dziecka.

Przyczyny braku ochoty na współżycie po porodzie

Na spadek libido w czasie ciąży wpływa m.in. szalejąca gospodarka hormonalna kobiet. Podwyższony poziom progesteronu wywołuje wrażliwość piersi, przekrwienie pochwy czy mdłości, które nie są czynnikami pozytywnymi i niestety mogą wywoływać brak ochoty na seks. Co więcej, ciężarne borykają się z uciskiem na pęcherz moczowy, zgagą, migrenowymi bólami głowy, zatrzymaniem wody w organizmie, co znowu skutecznie obniża libido.

Warto również wiedzieć, że znacznie zmniejszona liczba stosunków seksualnych w czasie ciąży może wynikać z pogorszenia samopoczucia kobiet albo ze strachu. Czy wiesz, że wiele kobiet po prostu boi się uprawiania seksu z obawy przed poronieniem czy zrobieniem krzywdy dziecku? Seks w czasie ciąży może też sprawiać ból, przez co nie jest przyjemny, a kobieta nie ma możliwości osiągnięcia orgazmu.

O ile problemy z libido w czasie ciąży znikają zaraz po porodzie, o tyle nie oznacza to kolejnych kłopotów w domowej alkowie. Okazuje się, że w czasie połogu, młode mamy równie często nie odczuwają ochoty na zbliżenia. Wynikać to może z wielu różnych pobudek. Dowiedz się jakich.

Brak czasu i sposobności

Noworodek wymaga stałej uwagi i opieki. To praca na cały etat, a jeśli pod uwagę weźmiemy jeszcze nieprzespane noce, tak naprawdę trudno mówić o chęci uprawiania seksu. Młoda mama marzy raczej o chwili odpoczynku, aniżeli harcach w łóżku.

Problem z akceptacją swojego ciała

Kobieta w ciąży przybiera na wadze średnio 11 kilogramów i nie zawsze gubi je od razu po porodzie. Co więcej, na skórze bardzo często pojawiają się rozstępy i cellulit, a piersi nie są już tak jędrne, jak kiedyś. Zdarza się, że dochodzi do zmiany wyglądu części intymnych, a mama noworodka niestety takiego stanu nie akceptuje. Zbliżenia po prostu ją krępują.

Odczuwanie bólu podczas współżycia po porodzie

W trakcie połogu, szczególnie u kobiet, które karmią piersią, stosunki płciowe mogą być bolesne i wynika to z zaburzonej gospodarki hormonalnej. Najczęściej problem ten znika samoistnie po około 6 miesiącach, chociaż może się zdarzyć, że będzie występować nawet 18 miesięcy. Dobrym sposobem na niwelowanie przykrych dolegliwości tego rodzaju jest znalezienie odpowiedniej pozycji. Czasem sprawdza się również użycie żelu lub globulek na suchość pochwy.

Baby blues i depresja poporodowa

Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet 22% kobiet może mieć depresję poporodową? To olbrzymi i wręcz powszechny problem, który jednocześnie wciąż jest na tyle wstydliwy, że bardzo często młode mamy nie zgłaszają się po profesjonalną pomoc. Depresja poporodowa wymaga leczenia. Warto wiedzieć, że wiąże się z nią nie tylko spadek samopoczucia czy uczucie ciągłego zmęczenia. Depresja może prowadzić do myśli samobójczych i podejmowania takich prób.

Kolejnym problemem może być poporodowy baby blues, który wynika z nagłego spadku hormonów po narodzinach dziecka, ale również z nowej, życiowej roli. Spora dawka stresu, ból porodowy, kolejne obowiązki, wyczerpanie fizyczne i psychiczne może prowadzić do zmiany zachowania mamy oraz znacznego spadku libido. Pocieszające jest to, że baby blues najczęściej mija samoistnie, mniej więcej po 10 dniach po porodzie.

Zmiany hormonalne

Połóg trwa średnio 6 tygodni i to właśnie w tym czasie gospodarka hormonalna kobiety wraca do normy. Zaraz po porodzie zauważa się znaczny spadek hormonów, a wraz z nim spadek libido.

Zmęczenie

Zmęczona młoda mama może zwyczajnie nie mieć siły na seks, a każdą wolną chwilę woli wykorzystać na sen albo domowe obowiązki.

Połóg po cesarce, a współżycie

Brak seksu wiąże się też z czysto fizjologicznymi aspektami. Zaleca się, aby wstrzemięźliwość seksualna była zastosowana przez co najmniej 6 tygodni w przypadku porodu naturalnego. Okres połogu to czas, w którym narządy intymne kobiety wracają do stanu sprzed ciąży. W przypadku porodu poprzez tzw. cesarskie cięcie do pierwszego zbliżenia w domowej sypialni może dojść mniej więcej po 4 tygodniach od narodzin dziecka.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Rozmowa z dzieckiem na temat seksualności to jedno z najważniejszych wyzwań w życiu każdego rodzica. Dlaczego? Ponieważ wychowanie seksualne odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Niemniej jednak w pierwszych miesiącach życia malucha mogą pojawiać się różnorodne wyzwania, z którymi