Krostki na buzi niemowlaka

Krostki na buzi u niemowlaka – jak postępować?

Krostki na buzi u niemowlaka są powszechnym zjawiskiem, które może budzić niepokój u rodziców. Warto wiedzieć, do tego typu zmian na skórze malucha przyczyniają się różne schorzenia, np. trądzik niemowlęcy czy alergie. Aby podjąć właściwe kroki stanowiące pomoc w pozbyciu się tego problemu, najlepiej zasięgnąć rady lekarskiej w celu ustalenia diagnozy, a także dobrania odpowiedniej metody leczenia. Ponadto ważna jest również właściwa pielęgnacja skóry opierająca się na stosowaniu kosmetyków o delikatnej formule. Dlaczego buzia niemowlaka ma większą podatność na różnego rodzaju zmiany? O czym może świadczyć wysypka lub zaczerwieniona twarz brzdąca? Odpowiadamy!

Buzia niemowlaka – zmiany skórne

Skóra buzi niemowlaka jest bardzo delikatna i podatna na różnego rodzaju zmiany skórne, np. krostki, wysypki czy też zaczerwienienia. Dlaczego? Warto pamiętać, że cera dziecka w pierwszych dwóch, trzech latach życia jest w fazie dojrzewania i adaptacji do otoczenia. Nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i ma zwiększoną przepuszczalność. Z tego względu niedojrzały naskórek nie zapewnia dostatecznej ochrony przed substancjami drażniącymi. Ponadto niewielka ilość włókien sprężystych w skórze właściwej czyni ją bardziej podatną na uszkodzenia mechaniczne.

Co więcej, niedostateczna tkanka tłuszczowa oraz ograniczona funkcjonalność gruczołów potowych utrudniają regulację temperatury ciała, co skutkuje częstszym i obfitszym poceniem się dziecka. Wszystko to sprawia, że pielęgnacja skóry niemowlęcia powinna być szczególnie delikatna i staranna – bez tego ryzyko wystąpienia zmian skórnych i różnego rodzaju wysypek u dziecka jest znacznie większe.

Łuszczenie się skóry na buzi niemowlaka

Łuszczenie się skóry na buzi niemowlaka jest najczęściej wynikiem naturalnego procesu złuszczania się naskórka. Jednak istnieje też kilka innych przyczyn, np. egzema czy sucha skóra. Wówczas zaleca się regularnie nawilżać buzię delikatnymi preparatami przeznaczonymi wyłącznie do pielęgnacji niemowląt — pozwoli to złagodzić objawy, a także poprawić kondycję skóry. Dodatkowo należy unikać drażniących substancji oraz pocierania twarzy malucha szorstkim ręcznikiem. Jeśli jednak łuszczenie się skóry jest nasilone, towarzyszą mu inne objawy lub nie ustępuje pomimo stosowanych środków, jedyną deską ratunku może być konsultacja lekarska.

Czerwona buzia niemowlaka

Czerwona buzia u niemowlaka może być wynikiem:

  • Trądziku niemowlęcego – występują drobne krostki i zaczerwienienie, zazwyczaj na policzkach, brodzie i czole. Zazwyczaj nie ma powodu do obaw – zwykle objawy ustępują samoistnie.
  • Alergii – niektóre niemowlęta mogą reagować na alergeny w środowisku, pokarmach lub produktach pielęgnacyjnych, co może prowadzić do zaczerwienienia się buzi. Warto zwrócić uwagę na możliwe alergeny i skonsultować się z lekarzem w przypadku nasilenia objawów.
  • Infekcji – objawy takie jak katar i zaczerwienione policzki u dziecka mogą świadczyć o łagodnym przeziębieniu lub infekcji wirusowej. Są to prawdopodobnie początkowe objawy choroby, dlatego ważne jest monitorowanie postępujących zmian i odpowiednie leczenie dostosowane do symptomów.
  • Skazy białkowej – skóra na policzkach, nosie, czole lub brodzie może stać się czerwona i podrażniona. Ponadto często towarzyszą temu swędzenie, łuszczenie się skóry oraz pojawienie się drobnych grudek lub pęcherzyków.
  • Atopowego zapalenia skóry – to przewlekłe schorzenie skóry charakteryzuje się występowaniem zaczerwienienia, a także suchych i łuszczących się plam. Zazwyczaj objawy AZS na twarzy u dzieci koncentrują się na policzkach, okolicy ust, nosa i oczu. Tutaj warto pamiętać o stosowaniu specjalnych emolientów dla dzieci.

W przypadku czerwonej buzi niemowlaka warto stosować delikatne produkty do pielęgnacji skóry i skonsultować się z lekarzem w przypadku utrzymujących się lub nasilających się objawów.

Wysypka na buzi u niemowlaka

Jeżeli chodzi o pojawienie się wysypki na buzi niemowlaka, rodzice powinni znać kilka możliwych przyczyn tej dolegliwości:

  • Egzema – jedna z najczęstszych przyczyn wysypki u niemowlaków. Egzema charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą, a wysypka często pojawia się na twarzy, ramionach i nogach. Ważne, aby pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry dziecka i unikaniu potencjalnych czynników drażniących.
  • Trądzik niemowlęcy – ten rodzaj wysypki często występuje w postaci czerwonych kropek, grudek lub krostek na twarzy niemowlęcia, zwłaszcza na policzkach, czole i brodzie. Trądzik niemowlęcy jest wynikiem reakcji na zmiany hormonalne w organizmie dziecka. W większości przypadków jest to stan przejściowy i nie wymaga specjalnego leczenia.
  • Potówki – prosaki są małymi torbielami wypełnionymi keratyną – mają średnicę od 1 do 2 mm. Te białe grudki, które zazwyczaj występują na skórze twarzy i nosa powstają na skutek zaczopowania ujść mieszków włosowych. Zdarza się, że występuję również na błonach śluzowych jamy ustnej.

Krostki na buzi niemowlaka mogą być związane z różnymi przyczynami, takimi jak trądzik niemowlęcy, potówki, alergie pokarmowe lub kontaktowe, infekcje czy inne schorzenia skórne. W przypadku wystąpienia krostek na buzi dziecka ważne jest skonsultowanie się z pediatrą w celu dokładnej diagnozy i dobrania odpowiedniej metody leczenia. Ulgę mogą przynieść łagodne oczyszczanie skóry wodą delikatnymi preparatami, a także unikanie substancji drażniących.

Bibliografia:

  1. Banaszczyk K., Trądzik niemowlęcy — przyczyny, objawy i leczenie, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a885-Tradzik_niemowlecy__przyczyny_objawy_i_leczenie [dostęp online: 20.06.2023]
  2. Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Atopowe zapalenie skóry i pokrzywka, [w:] Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Ilustrowana dermatologia dziecięca. Podstawowe problemy kliniczne w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2013, ss. 117-118. https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3762/Jak-leczyc-tradzik-niemowlecy-.html [dostęp online: 20.06.2023]
  3. Kamińska E. [The role of emollients in atopic dermatitis in children]. Dev Period Med. 2018;22(4):396-403. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30636240/ [dostęp online: 20.06.2023]
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

W dobie globalizacji i wzrastającej mobilności zawodowej coraz więcej rodziców stoi przed wyzwaniem zarządzania obowiązkami rodzicielskimi, będąc daleko od swoich dzieci. Rodzicielstwo na odległość