Kiedy udać się z dzieckiem do gastrologa?

Gastrolog to specjalista, który zajmuje się schorzeniami układu trawiennego. Sprawdź, kiedy zapisać dziecko na wizytę konsultacyjną do tego medyka. Być może konieczna będzie realizacja podstawowych badań, takich jak gastroskopia. Sprawdź szczegóły już teraz i zadbaj o zdrowie najmłodszego członka rodziny.

Objawy, które mogą wskazywać na problemy gastrologiczne

Wizyta u gastrologa bardzo często konieczna jest już w tym pierwszym etapie życia, w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Czy wiesz, że kolki mogą doskwierać nawet 20% nowo narodzonym? Właśnie one mogą zwiastować problemy gastrologiczne, które należy jak najszybciej zwalczyć. U najmłodszych równie często pojawia się tzw. ulewanie, które również dobrze jest skonsultować z gastrologiem.

Do innych objawów, które warto omówić ze specjalistą z zakresu gastrologii zalicza się:

  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • zaparcia,
  • biegunki,
  • zgaga,
  • mdłości oraz wymioty,
  • zbyt szybki przyrost masy ciała,
  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • nagła utrata masy ciała,
  • brak apetytu,
  • płaczliwość, rozdrażnienie,
  • wyginanie pozycji ciała, prężenie się.

Należy wiedzieć, że nie każde dziecko, a już na pewno nie w okresie noworodkowym i niemowlęcym potrafi dawać jasne sygnały w zakresie  dokuczliwych objawów. Decyzja o wizycie u gastrologa jest najczęściej podyktowana baczną obserwacją zachowania dziecka przez opiekunów.

Gastrolog dla kilkuletnich pacjentów

Kolki nie są jedynym zwiastunem problemów gastrologicznych dziecka. Wyżej wyszczególnione zostały inne objawy, które powinny skłonić do wizyty u gastrologa również z dziećmi starszymi, w okresie przedszkolnym i szkolnym. Jak przyznaje gastrolog dziecięcy w DP Med, pacjentami w gabinetach lekarskich są nie tylko niemowlęta, ale także nieco starsi pacjenci.

Do jednych z najczęściej diagnozowanych dolegliwości i schorzeń, które wywołują problemy gastrologiczne, zaliczyć można alergię pokarmową, celiakię, nietolerancję laktozy, ale także zatrucie pokarmowe o różnym podłożu.

Okazuje się, że nie zawsze diagnostyka gastrologiczna jest łatwa, ponieważ objawy typowe dla problemów gastrologicznych, mogą pojawiać się także w przypadku innych chorób. Dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym coraz częściej borykają się na przykład z przewlekłymi bólami brzucha czy biegunką w wyniku stresu. Właśnie dlatego dobry gastrolog niejednokrotnie współpracuje z innymi specjalistami, w tym z psychologami, dietetykami czy alergologami.

Badania, które może zlecić gastrolog dziecięcy

Diagnostyka w gabinecie gastrologicznym może polegać na szczegółowym wywiadzie z rodzicami bądź starszym dzieckiem oraz na badaniu palpacyjnym, jeśli objawy tego wymagają. W standardowej diagnostyce realizuje się również szereg podstawowych badań jak USG jamy brzusznej czy gastroskopia lub kolonoskopia. Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy w ramach funkcjonowania jego układu pokarmowego, umów wizytę u gastrologa dziecięcego z odpowiednim podejściem do małych pacjentów. Możesz mieć pewność, że już niedługo wszystkie przykre dolegliwości ustaną.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Warzywa zdecydowanie powinny zagościć w diecie malucha. Jednak często nie znajdują się one na szczycie listy ulubionych produktów. Dlaczego warto je jeść? Jak zachęcić
Gastrolog to specjalista, który zajmuje się schorzeniami układu trawiennego. Sprawdź, kiedy zapisać dziecko na wizytę konsultacyjną do tego medyka. Być może konieczna będzie realizacja