Zdrowie nóg w ciąży

Jak dbać o zdrowie nóg w ciąży?

Nogi kobiety w ciąży wymagają szczególnej pielęgnacji, gdyż związany z tym stanem przyrost wagi może niekorzystnie wpływać na ich zdrowie. Niekiedy występujące zmiany na kończynach dolnych informują o nieprawidłowościach i tutaj konieczna jest już konsultacja z lekarzem. U ciężarnych kobiet mogą pojawić się m.in. obrzęki nóg, żylaki, odciski oraz pęcherze.

Sposoby na piękne i zdrowe nogi w ciąży

Zwiększanie się wagi w ciąży[1] może powodować problemy z kończynami dolnymi. Bardzo często na stopach pojawiają się odciski, brodawki i wrastają paznokcie. Do często występujących problemów zalicza się również płaskostopie i obrzęki, a także zmęczenie dolnej części nóg, nagłe skurcze i uczucie ciężkości w nogach oraz żylaki. To problemy, które przeważnie ustępują po porodzie.

W celu zmniejszenia dolegliwości ze strony kończyn dolnych można spróbować odpoczywać z podniesionymi nogami, dzięki czemu poprawi się przepływ krwi i zmniejszy się ich obrzęk. Warto również wprowadzić odpowiednią aktywność fizyczną, np. można pływać albo spacerować. Pomóc może też rozciąganie się m.in. przed pójściem spać albo po przebywaniu przez dłuższy czas w jednej pozycji.

Ważne znaczenie ma również częste zmienianie pozycji, ponieważ kobiety w ciąży nie powinny przez długi czas siedzieć albo stać bez ruchu – przyczynia się to bowiem do występowania skurczów łydek. Dlatego warto wstać, poruszać się, porozciągać albo pójść na krótki spacer. Poza tym można kilka razy dziennie energicznie masować nogi. Masaż należy zaczynać od stóp i kierować się w stronę bioder. Dzięki temu zostanie pobudzone krążenie.

Nie bez znaczenia pozostaje również noszenie odpowiedniej odzieży i obuwia. Kobieta w ciąży powinna unikać zbyt ciasnych ubrań, ponieważ utrudniają one mikrokrążenie. Tak samo jest z butami. Dobrym rozwiązaniem są buty sportowe, które zapewniają dodatkowe wsparcie dla łuku stopy. Pomóc mogą również prawidłowo dobrane wkładki do butów. Takie działanie pozwoli przezwyciężyć płaskostopie.

Aby zapobiec żylakom[2], w początkowym okresie ciąży można smarować nogi np. żelem na żylaki. Jednym z nich jest lek Lioton 1000. Jego substancją czynną jest heparyna. Poprawia ona mikrokrążenie i łagodzi stan zapalny. Pomaga także łagodzić objawy, które towarzyszą niewydolności żył powierzchownych, takie jak uczucie ciężkich nóg i obrzęki.

Istotne jest także zadbanie o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednie ilości płynów oraz stosować zdrową i zbilansowaną dietę. Nieprawidłowa dieta ma bardzo negatywny wpływ na ciało kobiety w ciąży. 

Jak pielęgnować nogi w ciąży?

Jeśli chodzi o pielęgnację nóg w ciąży, to obejmuje ona również stopy. Na początkowym etapie ciąży większość zabiegów pielęgnacyjnych kobieta może przeprowadzić sama, a potem, gdy brzuszek zaczyna rosnąć, może skorzystać z pomocy specjalistki, gdyż trudno będzie jej przyjmować pozycję pochyloną.

W związku z tym, że stopy mają tendencję do przesuszania się, konieczne jest smarowanie ich specjalnymi kremami albo żelami. W ciągu dnia można stosować kosmetyk o właściwościach chłodzących, np. z miętą pieprzową albo mentolem. Takie kosmetyki mają korzystny wpływ na skórę, a także pomagają zapobiegać obrzękom nóg.

Poprzez to, że dochodzi do przyrostu wagi w ciąży, skóra stóp jest mocniej naciskana i mogą się na niej pojawiać odciski. Aby się ich pozbyć, można zastosować specjalny do tego celu płyn albo maść i smarować odciski, dopóki nie odpadną.


[1] A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży [w:] „Kosmetologia Estetyczna”, 3/2017, vol. 6.

[2] J. Budzyński, M. Ciecierski, Żylaki u kobiet w ciąży [w:] „Medycyna po Dyplomie”, 2018, 07-08.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

W dobie globalizacji i wzrastającej mobilności zawodowej coraz więcej rodziców stoi przed wyzwaniem zarządzania obowiązkami rodzicielskimi, będąc daleko od swoich dzieci. Rodzicielstwo na odległość