Ząbkowanie to dość nieprzyjemny okres wieku niemowlęcego. W tym czasie dziecko często jest marudne i niespokojne, ponieważ wyrzynające się ząbki powodują u niego ból i pieczenie. Chcąc złagodzić dolegliwości, większość rodziców i opiekunów stawia na specjalne preparaty na ząbkowanie. Czy te produkty można jednak stosować dowolnie? Jakie produkty na ząbkowanie można stosować, a na które trzeba uważać?
Jak złagodzić przebieg ząbkowania?
Istnieje kilka metod, które mogą zredukować dolegliwości, związane z ząbkowaniem. Oczywiście najczęściej stosowane są medyczne preparaty na ząbkowanie. Trzeba tylko wiedzieć, które wybierać, a jakich lepiej unikać. Ma to ścisły związek ze składem takich produktów.
Jaki preparat na ząbkowanie wybrać?
W aptece znajdziemy różne środki, które przeznaczone są do zmniejszania bólu i świądu podczas ząbkowania u dzieci. Przed zastosowaniem konkretnego produktu warto jednak skontaktować się z lekarzem, gdyż może okazać się, że odradzi on wybrany przez nas żel. FDA przestrzega przede wszystkim przed stosowaniem środków z 2% lidokainą. Jest to substancja o silnym działaniu i łatwo można przekroczyć stosowne dla malucha dawki. Żele znieczulające połykane prze dziecko mogą znieczulać gardło i zwiększać ryzyko zadławienia.
Zawsze trzeba ściśle przestrzegać zarejestrowanego dawkowania i okresu stosowania [1].
Jaki preparat na ząbkowanie wybrać w takim razie? Warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby w jego składzie nie było cukru, alkoholu i parabenów.
Pomocne mogą być dostępne w aptece bez recepty żele, oparte na składnikach naturalnych, takich jak kwas hialuronowy, czy aloes zwyczajny, które szybko łagodzą podrażnienie i, pomagając przy tym zmniejszyć ból i zaczerwienienie związane z ząbkowaniem.
Ślinienie się dziecka bardzo utrudnia utrzymanie się preparatu na dziąśle dziecka, dlatego składniki takie jak poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy mające właściwości bioadhezyjne zdecydowanie dłużej utrzymują się na podrażnionym dziąśle.
Co jeszcze stosować na ząbkowanie?
Oprócz produktów o działaniu miejscowym specjaliści często zalecają stosowanie leków przeciwzapalnych. Lekarze zapisują głównie paracetamol oraz ibuprofen, oczywiście w dawce odpowiedniej dla najmłodszych, najlepiej w formie czopków lub syropu. Stosowanie takich leków ma na celu przede wszystkim zmniejszenie bólu oraz złagodzenie stanu zapalnego.
Domowe sposoby, łagodzące objawy ząbkowania
Poza leczeniem farmakologicznym, dolegliwości, związane z ząbkowaniem można łagodzić poprzez:
- podawanie dziecku schłodzonych produktów np. musów owocowych z lodówki,
- podanie dziecku czegoś do gryzienia,
- schłodzone szczoteczki do zębów dla maluchów, masujące dziąsła.
Bezpieczeństwo stosowania preparatów na ząbkowanie
Dobierając odpowiedni środek na ząbkowanie dla dziecka, warto zwrócić uwagę na skład preparatu. Nie wszystkie składniki stosowane w żelach czy maściach są dla dziecka odpowiednie, a przecież każdemu rodzicowi zależy na zdrowiu swojego malucha. Dobrą alternatywą dla leków opartych na lidokainie są żele, których receptura zawiera kwas hialuronowy i łagodzący podrażnienia aloes. Dostosowując produkty na ząbkowanie do potrzeb i wieku dziecka, a także łącząc je z domowymi sposobami, zmniejszającymi dolegliwości, można w miarę spokojnie przejść przez okres ząbkowania malucha[2].
Rekomendacje:
[1] R. Haghgoo, M. Mehran, E. Afshari, Antibacterial Effects of Different Concentrations of Althaea officinalis Root Extract versus 0.2% Chlorhexidine and Penicillin on Streptococcus mutans and Lactobacillus (In vitro). J Int Soc Prev Community Dent 2017; 7(4), s. 180-185.
[2] L. Teoh, G. M. Moses, Are teething gels safe or even necessary for our children? A review of the safety, efficacy and use of topical lidocaine teething gels. J Paediatr Child Health 2020; 56(4), s. 502-505.