Ząbkowanie

Doniesienia medyczne dotyczące składników preparatów na ząbkowanie

Ząbkowanie to dość nieprzyjemny okres wieku niemowlęcego. W tym czasie dziecko często jest marudne i niespokojne, ponieważ wyrzynające się ząbki powodują u niego ból i pieczenie. Chcąc złagodzić dolegliwości, większość rodziców i opiekunów stawia na specjalne preparaty na ząbkowanie. Czy te produkty można jednak stosować dowolnie? Jakie produkty na ząbkowanie można stosować, a na które trzeba uważać?

Jak złagodzić przebieg ząbkowania?

Istnieje kilka metod, które mogą zredukować dolegliwości, związane z ząbkowaniem. Oczywiście najczęściej stosowane są medyczne preparaty na ząbkowanie. Trzeba tylko wiedzieć, które wybierać, a jakich lepiej unikać. Ma to ścisły związek ze składem takich produktów. 

Jaki preparat na ząbkowanie wybrać?

W aptece znajdziemy różne środki, które przeznaczone są do zmniejszania bólu i świądu podczas ząbkowania u dzieci. Przed zastosowaniem konkretnego produktu warto jednak skontaktować się z lekarzem, gdyż może okazać się, że odradzi on wybrany przez nas żel. FDA przestrzega przede wszystkim przed stosowaniem środków z 2% lidokainą. Jest to substancja o silnym działaniu i łatwo można przekroczyć stosowne dla malucha dawki. Żele znieczulające połykane prze dziecko mogą znieczulać gardło i zwiększać ryzyko zadławienia.

 Zawsze trzeba ściśle przestrzegać zarejestrowanego dawkowania i okresu stosowania [1].

Jaki preparat na ząbkowanie wybrać w takim razie? Warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby w jego składzie nie było cukru, alkoholu i parabenów.

Pomocne mogą być dostępne w aptece bez recepty żele, oparte na składnikach naturalnych, takich jak kwas hialuronowy, czy aloes zwyczajny, które szybko łagodzą podrażnienie i, pomagając przy tym zmniejszyć ból i zaczerwienienie związane z ząbkowaniem.

Ślinienie się dziecka bardzo utrudnia utrzymanie się preparatu na dziąśle dziecka, dlatego składniki takie jak poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy mające właściwości bioadhezyjne zdecydowanie dłużej utrzymują się na podrażnionym dziąśle.

Co jeszcze stosować na ząbkowanie?

Oprócz produktów o działaniu miejscowym specjaliści często zalecają stosowanie leków przeciwzapalnych. Lekarze zapisują głównie paracetamol oraz ibuprofen, oczywiście w dawce odpowiedniej dla najmłodszych, najlepiej w formie czopków lub syropu. Stosowanie takich leków ma na celu przede wszystkim zmniejszenie bólu oraz złagodzenie stanu zapalnego. 

Domowe sposoby, łagodzące objawy ząbkowania

Poza leczeniem farmakologicznym, dolegliwości, związane z ząbkowaniem można łagodzić poprzez:

  • podawanie dziecku schłodzonych produktów np. musów owocowych z lodówki,
  • podanie dziecku czegoś do gryzienia,
  • schłodzone szczoteczki do zębów dla maluchów, masujące dziąsła.

Bezpieczeństwo stosowania preparatów na ząbkowanie

Dobierając odpowiedni środek na ząbkowanie dla dziecka, warto zwrócić uwagę na skład preparatu. Nie wszystkie składniki stosowane w żelach czy maściach są dla dziecka odpowiednie, a przecież każdemu rodzicowi zależy na zdrowiu swojego malucha. Dobrą alternatywą dla leków opartych na lidokainie są żele, których receptura zawiera kwas hialuronowy i łagodzący podrażnienia aloes. Dostosowując produkty na ząbkowanie do potrzeb i wieku dziecka, a także łącząc je z domowymi sposobami, zmniejszającymi dolegliwości, można w miarę spokojnie przejść przez okres ząbkowania malucha[2]


Rekomendacje:

[1] R. Haghgoo, M. Mehran, E. Afshari, Antibacterial Effects of Different Concentrations of Althaea officinalis Root Extract versus 0.2% Chlorhexidine and Penicillin on Streptococcus mutans and Lactobacillus (In vitro). J Int Soc Prev Community Dent 2017; 7(4), s. 180-185.

[2] L. Teoh, G. M. Moses, Are teething gels safe or even necessary for our children? A review of the safety, efficacy and use of topical lidocaine teething gels. J Paediatr Child Health 2020; 56(4), s. 502-505.

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Warzywa zdecydowanie powinny zagościć w diecie malucha. Jednak często nie znajdują się one na szczycie listy ulubionych produktów. Dlaczego warto je jeść? Jak zachęcić
Gastrolog to specjalista, który zajmuje się schorzeniami układu trawiennego. Sprawdź, kiedy zapisać dziecko na wizytę konsultacyjną do tego medyka. Być może konieczna będzie realizacja