Czy wiesz, że cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych u przyszłych mam? Okazuje się, że diagnozuje się ją u nawet 10% kobiet ciężarnych. Wpływ na jej występowanie mają przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Przyczyną cukrzycy ciążowej może być również praca wątroby, która u kobiet w ciąży produkuje zwiększoną ilość glukozy. O tym, dlaczego badanie zwane krzywą cukrzycową jest obowiązkowe dla ciężarnych i jakie przykre konsekwencje może mieć cukrzyca ciążowa, przeczytasz w poniższym tekście.
Cukrzyca ciążowa a rozwój płodu
Na szczęście cukrzyca ciążowa występuje po 24 tygodniu ciąży, czyli wtedy, gdy u dziecka rozwinęły się już wszystkie najważniejsze narządy. Nie oznacza to jednak, że zbyt wysoki poziom glukozy we krwi mamy nie jest niebezpieczny.
Niestety, cukrzyca w ciąży może przyczynić się do trudnego porodu, zwiększenia ryzyka poronienia, a także do wystąpienia ciężkich wad płodu. Najczęściej występującym powikłaniem jest nadmierna masa ciała dziecka, która może wywołać liczne urazy podczas porodu, w tym porażenie splotu barkowego czy niedotlenienie. Udowodniono także, że dzieci, których mamy borykały się z cukrzycą w czasie ciąży, w przyszłości częściej zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, otyłością i właśnie cukrzycą. W obliczu tak przykrych, możliwych konsekwencji, nic dziwnego, że diagnostyka przyszłej mamy, uwzględniając ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, jest tak istotna.
Jak diagnozuje się cukrzycę ciążową?
Okazuje się, że badanie glukozy w ciąży jest tak naprawdę jedynym, skutecznym sposobem, aby wykryć lub wykluczyć cukrzycę ciążową. Wszystko dlatego, że objawy tej choroby, chociaż występują, to mogą być bagatelizowane albo mylone z naturalnymi symptomami, jakie są charakterystyczne dla wyjątkowego stanu kobiety ciężarnej.
Cukrzyca ciążowa może wywoływać nadmierną senność, zmęczenie, mdłości, szybki wzrost wagi matki i dziecka, infekcje intymne albo stany zapalne skóry. W skrajnych przypadkach może dochodzić do zaburzenia widzenia.
Aby móc zdiagnozować cukrzycę ciążową, kobiety ciężarne kierowane są na testy tzw. krzywej cukrzycowej, które analizują poziom glukozy we krwi. Te realizowane są na początku ciąży oraz powtarzane pomiędzy 24 a 28 tygodniem jej trwania. Na badanie pacjentka powinna zgłosić się na czczo, dobę przed nim nie powinna uprawiać wytężonej aktywności fizycznej, a przez kilka poprzedzających test dni stosować niskowęglowodanową dietę.
Leczenie cukrzycy ciążowej
Podstawowym elementem leczenia cukrzycy w ciąży jest stosowanie właściwej diety, tzw. diety cukrzycowej. Ta składa się z około 40% węglowodanów, 30% białka oraz 30% tłuszczów. Całkowicie wykluczone z jadłospisu powinny być cukry. Jeśli naturalna terapia nie przynosi zamierzonych rezultatów, do leczenia włączana jest insulina, a ciężarna powinna być pod stałą kontrolą lekarską.
Dobrą informacją jest ta, że cukrzyca ciążowa najczęściej znika samoistnie. Zaraz po porodzie albo po okresie połogu poziom glukozy we krwi wraca do normy.