Bułgaria, niezwykle modna w latach 80. ubiegłego wieku, znów zyskuje na popularności. I nie ma się co dziwić – ten malowniczy i stosunkowo niedrogi kraj jest idealnym miejscem na wymarzone wakacje. Sprawdź, które regiony Bułgarii są warte zobaczenia i już teraz zaplanuj swoje wakacje marzeń.

Bułgaria – Słoneczny Brzeg – co zobaczyć?

Słoneczny Brzeg to największy i najpopularniejszy bułgarski kurort. Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca na rodzinne wakacje, musisz tu przyjechać. Region położony nad romantyczną zatoką, od północy osłonięty jest przez pasmo majestatycznych Gór Bałkańskich.

Słoneczny Brzeg znany jest przede wszystkim z doskonałych, piaszczystych plaż. Nie brakuje tu też nocnych atrakcji – kurort wieczorami zamienia się w taneczny parkiet, a lokalne kluby zapraszają do wspólnej zabawy przy świetnej muzyce. Co jeszcze przyciąga do Słonecznego Brzegu? Z pewnością rewelacyjne aquaparki, nowoczesne place zabaw, a także liczne szkółki windsurfingu. Najciekawsze oferty wczasów w Bułgarii znajdziesz na lidl-podroze.pl.

Sofia Bułgaria – co warto zobaczyć?

Sofia, choć jest stolicą i jednocześnie największym miastem Bułgarii, jest stosunkowo rzadko odwiedzana. A szkoda! Leżąca w samym sercu wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, mocno zniszczona podczas II Wojny Światowej, powoli się odradza, zyskując coraz większą popularność wśród inwestorów, studentów i oczywiście turystów.

Co warto tutaj zobaczyć? Przede wszystkim Cerkiew Bojańską. Świątynia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zdobiona jest majestatycznymi malowidłami ściennymi. Możesz podziwiać tu freski pochodzące nawet z XIII wieku! Cerkiew położona jest w willowej, luksusowej dzielnicy, więc warto wybrać się do niej pieszo, by przy okazji obejrzeć spektakularne, okoliczne domostwa.

Katedra Aleksandra Newskiego to jeden z największych kościołów prawosławnych w Europie. Zachwyci cię jej klimat – pozłacane ikony i migoczące płomienie świec. Przy okazji wizyty w katedrze warto też zejść do krypt kryjących pokaźną kolekcję dzieł sztuki prawosławnej.

Pozostałości rzymskiej Serdiki i Narodowe Muzeum Archeologiczne to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Wykopaliska można obejrzeć za darmo, znajdują się tuż przy przystanku metra, więc będąc w Sofii, warto poświęcić chwilę na spacer wśród cennych zabytków.

Warna – Bułgaria – co warto zobaczyć?

Mało kto wie, że Warna to jedno z najstarszych miast Europy. Przez wieki rządzili tu Grecy, Rzymianie, Słowianie, a następnie Turcy. Malownicza, piękna i tajemnicza – wciąż czeka na odkrycie. Jeśli wybierasz się do Warny, możesz pomyśleć o lenistwie na plaży, kąpielach i wypoczynku. W granicach miasta znajduje się aż 12 pięknych plaż, które przyciągają prawdziwe rzesze turystów. Na uwagę na pewno zasługuje Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Utrzymana w stylu bizantyjskim katedra uważana jest za zabytek narodowy – zachwycą cię przede wszystkim jej freski, ikony i nieprzeciętny ikonostas.

Rzymskie termy to kolejny punkt warty zobaczenia. Pozostałości po panowaniu Rzymian zachwycają do dzisiaj (termy w Warnie były ponoć jednymi z największych w całym Imperium Rzymskim!). Termy są częścią Muzeum Archeologicznego, które słynie z pokaźnego zbioru ikon.

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Bułgarii? Jeśli masz dość kapryśnej polskiej pogody, wysokich cen w kurortach turystycznych, marzysz o pięknej plaży, słońcu i chcesz poczuć odrobinę egzotycznego klimatu, Bułgaria będzie doskonałym wyborem. Znakomite jedzenie, malownicze widoki, niezwykle gościnni mieszkańcy i rozbudowana baza hotelowa – z takim zapleczem wakacje nie mogą się nie udać.