Od dawna brakowało skutecznego narzędzia do odzyskiwania zaległych alimentów. Dłużnik bez większego problemu unikał płacenia na dzieci, a długi… rosły do niebagatelnych kwot. Do niedawna. Już weszły w życie zmiany prawne zainicjowane przez Stowarzyszenie „Dla Naszych Dzieci”, które ukrócą możliwość wykręcania się od obowiązku wobec dzieci!

 

Jak było do tej pory?

Ukarana mogła zostać osoba, która uporczywie uchyla się od płacenia na swoje dzieci. Jednak wskazana “uporczywość” znikała po wpłaceniu drobnej kwoty. Nawet jeśli nastąpiła po miesiącach lub latach niepłacenia… W efekcie dłużnicy alimentacyjni byli bezkarni.

 

Jak zmieniło się prawo?

Zgodnie z przyjętą nowelizacją, wystarczy aby dług wobec dziecka urósł do równowartości trzech okresowych należności (czyli najczęściej – kwota za 3 miesiące) aby dłużnik został wezwany do prokuratury. Od tej pory będzie miał 30 dni na uregulowanie należności. Jeśli tego nie zrobi – grozi mu grzywna lub kara pozbawienia wolności.

 

Praca w więzieniu albo dozór elektroniczny

Osoba, która zostanie skazana na karę pozbawienia wolności będzie mogła odbywać ją w systemie dozoru elektronicznego i podjąć pracę zarobkową, spłacić dług i bieżące alimenty. Jeśli trafi do więzienia, w pierwszej kolejności ma być skierowany do programu pracy więźniów.

 

Im trudniejsza jest sytuacja dziecka – tym wyższa kara

Jeśli dłużnik nie płacąc alimentów naraża swoje dziecko na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, kara ma być wyższa, nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Dotyczy to np. sytuacji kiedy drugi rodzic nie jest w stanie samodzielnie zarobić na utrzymanie dzieci, ubrania, naukę czy leczenie.

 

Będą wyjątki

Ustawa karać ma wyłącznie dłużników uchylających się od płacenia a nie osoby znajdujące się w niedostatku. Dlatego jeśli w toku postępowania okaże się, że osoba niepłacąca jest niezdolna do pracy lub jego sytuacja życiowa uniemożliwia wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego (np. w wyniku choroby, niepełnosprawności lub bezrobocia), sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

 

Kiedy nowe prawo zacznie działać?

Ustawa już weszła w życie i nowe przepisy są obowiązującymi.

 

Jak oceniasz te zmiany? Widzisz w nich szansę na odzyskanie długów alimentacyjnych? Napisz w komentarzu lub mailowo: kontakt@singleparents.pl