7 ważnych dla rodziców zmian w 2016 roku

0
6915
1. Zasada złotówka za złotówkę – zasiłki otrzyma więcej rodzin

Jzlotowka-za-zlotowkeeśli rodzina starająca się o zasiłki przekroczy kryterium dochodowe, nie straci świadczeń, a dostanie je pomniejszone. Zasada „złotówka za złotówkę” ma być zachętą do podejmowania pracy bez obaw, o utracę pomocy finansowej od państwa.

Sprawdź szczegóły: Złotówka za złotówkę

2. Większe uprawnienia pracowników socjalnych

swiadczenia-rodzinne-online-ocena-nowelizacji

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, poza wieloma plusami, zawiera także kontrowersyjne punkty. Jak np. uprawnienia pracowników socjalnych do pozyskiwania wrażliwych danych petentów.

O tym co będą wiedzieć o Tobie urzędnicy i pracownicy socjalni przeczytasz tutaj: Świadczenia rodzinne online

3. „Kosiniakowe” czyli 1000 zł miesięcznie na dziecko

1000-zl-na-dziecko-miesiecznie1000 zł miesięcznie na dziecko przez pierwszy rok życia (lub dłużej) dostanie matka, której nie przysługuje zasiłek macierzyński. Rodzice pobierający zasiłek mniejszy niż 1000 zł, mogą liczyć na wyrównanie do tego poziomu.

Czy Tobie też przysługuje Kosiniakowe? Zobacz: 1000 zł miesięcznie na dziecko

4. Urlop rodzicielski 2016 – zmiany na lepsze

urlop-rodzicielski-2016Od stycznia 2016 nie będzie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zostanie on włączony do urlopu rodzicielskiego, który będzie mógł trwać aż do 64 tygodni.

Szczegóły urlopów i wniosek znajdziesz tutaj: Urlop rodzicielski 2016

5. Bezpłatna pomoc prawna

bezplatna-pomoc-prawna-2016Ruszył program nieodpłatnej pomocy prawnej. W całej Polsce działa ok. 1500 punktów w których z pomocy prawników będą mogły skorzystać osoby uprawnione.

Kto komu i gdzie pomoże dowiesz się tutaj: Bezpłatna pomoc prawna 2016

6. Wyższa płaca minimalna

Od 1 stycznia 2016 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na pełen etat będzie wyższa o 100 zł, czyli mnie mniej niż 1 850 zł (brutto). Skorzysta na tym ok 1,3 mln osób

7. Program „Praca dla Młodych”

Państwo sfinansuje koszt zatrudnienia młodych osób, do 30. roku życia. Dofinansowanie firma będzie dostawać przez rok, ale pod warunkiem, że zatrudni pracownika co najmniej na dwa lata. Pomoc będzie w pierwszej kolejności kierowana do osób bez doświadczenia, ale będą mogli skorzystać z niej także zatrudnieni w oparciu o tzw. umowy cywilnoprawne, którzy chcieliby przejść na umowę o pracę. W tym roku na program przeznaczono 700 mln zł, stworzy 30 tys. miejsc pracy w całej Polsce.

Pomogły Ci informacje zawarte w artykule? Podziel się nimi ze znajomymi ↓↓↓