Wykupienie lub przedłużenie polisy OC to spory wydatek w budżecie większości kierowców. Niestety, nie da się go ominąć i w równym stopniu dotyczy on każdego, kto jest właścicielem samochodu z polską rejestracją. Na szczęście można wyraźnie obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej, w czym pomocne będą 3 sposoby, o których piszemy poniżej.

 

1. Wybór najtańszej oferty

Powszechnie uważa się, że to, co najtańsze, jest też niskiej jakości. Rzeczywiście, generalnie trudno się z tym nie zgodzić, kiedy mówimy o takich produktach jak żywność, samochody czy urządzenia RTV i AGD. Ta zasada nie dotyczy jednak ubezpieczenia OC, w przypadku którego niższa cena nie oznacza gorszej jakości, czyli nie zawęża ochrony, jaką gwarantuje polisa. To znaczy, że każde OC na rynku działa jednakowo, zabezpieczając kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za ewentualne szkody wyrządzone przez niego w ruchu drogowym.

Z powyższego akapitu płynie jeden wniosek: przy wyborze OC należy zwracać uwagę wyłącznie na wysokość składki. Jeśli nie istnieje inny czynnik, który różnicuje ofertę, nie ma sensu kupować droższej polisy niż najtańsza, bo w zamian i tak nie otrzymuje się żadnych dodatkowych korzyści. Żeby znaleźć najatrakcyjniejsze cenowo ubezpieczenie, warto otworzyć kalkulator OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl i wykonać szybkie porównanie, aby wytypować towarzystwo, które ma dla Ciebie najlepszą propozycję.

2. Zebranie zniżek

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o cenie OC jest wysokość zniżek uzyskanych przez właściciela samochodu. Otrzymuje się je niejako „w nagrodę” za każdy rok bez spowodowanej szkody. Trudno więc, żeby młodzi i świeżo upieczeni kierowcy mieli możliwość uzyskania wysokich zniżek, skoro dopiero rozpoczynają swoją przygodę motoryzacyjną. Z tego względu to właśnie oni płacą najwięcej za OC. Wystarczy jednak kilka lat bezszkodowej jazdy, żeby wypracować maksymalne zniżki w wysokości 60%, co daje naprawdę solidną ulgę dla portfela.

Co ciekawe, wiele firm umożliwia przeniesienie zniżek z OC na AC, dzięki czemu to drugie ubezpieczenie staje się automatycznie tańsze, nawet gdy kupuje się je po raz pierwszy. Jeśli poszukujesz tej polisy, znajdź dla siebie najlepsze ubezpieczenie AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

3. Rozsądny wybór auta

Cena OC zależy również od tego, jaki samochód kupisz. Jeśli będzie to auto z dużym silnikiem o ewidentnie sportowym charakterze, zapłacisz więcej, niż gdybyś był właścicielem spokojnego, miejskiego samochodu z segmentu A lub B, z silnikiem o pojemności do 2,0 l. Przy zakupie auta miej więc na uwadze kwestię konieczności wykupienia ubezpieczenia OC.