Długotrwałe leczenie niepłodności może być wyczerpujące emocjonalnie dla obojga partnerów. Przy nieskutecznych staraniach o dziecko warto skorzystać z pomocy psychologa, grup wsparcia, specjalistycznych wykładów i warsztatów. Pomocne może być także czytanie pozytywnych historii innych par.

 

Krzepiące historie tych, którym się udało

Kiedy starania o dziecko nie przynoszą efektów przez wiele miesięcy czy nawet lat, wiele osób traci nadzieję. Wsparciem mogą okazać się wtedy fora internetowe lub blog o niepłodności. Można tam znaleźć wpisy innych par, które były w podobnej sytuacji, a obecnie cieszą się własnym potomstwem. Historie osób, które doczekały się dziecka po długich staraniach to najważniejsze przypomnienie, że nie można się poddawać.

Wspólne problemy, czyli grupy wsparcia

Pary leczące się z niepłodności w klinikach in vitro mają często możliwość udziału w tak zwanych grupach wsparcia, czyli spotkaniach z innymi parami starającymi się o dziecko. Uczestnicy tych spotkań mogą się wzajemnie wspierać i wymieniać doświadczeniami. Dla wielu osób świadomość, że inne osoby przechodzą przez to samo przynosi poczucie ulgi i pomaga w radzeniu sobie z problemami.

Konsultacje z psychologiem: recepta na kryzys

Spotkanie ze specjalistą z dziedziny psychologii to najlepsze rozwiązanie dla osób, u których problemy z płodnością negatywnie wpływają na samopoczucie i życie codzienne. Na wizytę można przyjść indywidualnie lub z partnerem. Z tej drugiej opcji warto skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy brak dziecka przyczynił się do kryzysu w związku. Wielu psychologów pracujących w klinikach leczenia niepłodności pełni także dyżury telefoniczne.

Cenna wiedza – wykłady i warsztaty

Warsztaty psychoedukacyjne to połączenie konsultacji psychologicznych z grupami wsparcia. Wykłady prowadzone przez doświadczonych specjalistów uczą, jak radzić sobie z niepłodnością i nie tracić nadziei na własne potomstwo. Z kolei obecność innych par daje poczucie wspólnoty i bliskości. Bezpłatne warsztaty są organizowane przez kliniki leczenia niepłodności.